0

З латни кюлчета за 52 лв. четвърт грам е най-горещата оферта на водещ търговец на благородни метали и валута в Северна Европа, базиран и в България, показва проучване на „Телеграф“. Тя е публикувана на интернет страницата на компанията с оферта, маркирана като „Нова“.

Все още в наличност са и кюлчета от по 1, 2, 2,5 и 10 грама, съответно за 219 лв., 420 лв., 524 лв. и 1002 лв. Търговецът в момента предлага 210 лв., за да купи лунар Дракон, златно кюлче от 1 г. За едно кило злато Valcambi е готов да брои 171 321 лв.  

Изгодно 

Много по-изгодно за човек на заплата и невисоки доходи е да си купува малки златни кюлчета, за да се спаси от инфлацията, отколкото да държи спестяванията си в банка. Това коментира пред „Телеграф“ Диана Хюсеин, анализатор и наблюдаващ пазара на злато.

НОВ ЦЕНОВИ ВРЪХ: Златото продължава да чупи рекорди!

Тя се позова на съветите на финансисти, според които закупуването на злато е по-добрият вариант срещу инфлацията, отколкото вложенията в недвижима собственост. Причината е, че когато ти потрябва малка сума пари, е по-лесно да продадеш кюлче, отколкото целия имот, а от него няма как да предлагаш на пазара една стена от стая или няколко тухли.

Според Хюсеин вложенията в кюлчета също така е по-добрият вариант от този в златни бижута.

Причината е, че в България, за разлика от страните с развит пазар на благородни метали, надценката за изработка всеки я слага по свое усмотрение, при това не става дума за авторски гривни или обеци.

Гривна 

„При продажбата обаче, ако гривната има камъни, те се махат при проверка на теглото и получаваш пари само за метала“, уточни тя. В такива случаи е добре да се направи справка и в заложни къщи, където е възможно да получиш 1-2 лв. отгоре на грам. 

Пада 

Засега е рано да се правят спекулации със златото с цел постигане на печалба, въпреки че металът достигна исторически връх на първи април от 3148 американски долара за унция, според Хюсеин. Тя визира прогнози на „Ал Джазира“ и списание „Форбс“, според които има индикации златото да тръгне надолу.

КРИПТОВАЛУТИТЕ: Технология, икономическо въздействие и бъдещи перспективи

„Ал Джазира“ посочва като причини за евентуален спад опасенията от рецесия, но въпреки това не очакват срив на цените на жълтия метал. За „Форбс“ причина за евентуално движение надолу може да са динамиката на пазарите и следващите политически развития.