0

Е вропа отвръща на удара - облага с мита стоки от САЩ.

Ответните мита върху американски продукти са на стойност около 22 милиарда евро, включително соя, мотоциклети и сок от портокал, след като 27-те държави-членки на ЕС дадоха съгласие за мерките в сряда, съобщи Европейската комисия, предаде „Политико”, цитиран от NOVA.

Ответните действия на ЕС са реакция на наложените от президента на САЩ Доналд Тръмп мита върху стоманата и алуминия. Те ще се прилагат в три етапа. След като някои от тях влязат в сила следващата седмица, други ще бъдат активирани през средата на май, а последният етап ще бъде приложен през декември.

По информация на четирима дипломати от ЕС, само Унгария е била против пакета, докато всички останали 26 държави-членки са гласували в подкрепа на мерките.

Ответните мита на ЕС все още не отговарят на новото 20-процентово „реципрочно“ мито върху всички износни продукти от ЕС, което влезе в сила в сряда, нито на последното 25-процентово мито върху автомобилите. Освен това Тръмп е заявил, че скоро ще бъдат наложени мита върху фармацевтични продукти.

Европейската комисия обмисля да представи свои контрамерки за тези нови мита още следващата седмица. „Това със сигурност ще стане скоро. Очаквам, че може да бъде още следващата седмица“, заяви говорителят по търговия на Комисията Олоф Гил във вторник.

Тръмп настоява ЕС да намали търговския си излишък спрямо САЩ, например чрез закупуване на нереалистични количества газ или намаляване на стандартите за безопасност на автомобилите.

Големият печеливш - Китай

ОТВРЪЩА НА УДАРА: Китай наложи 84% мита на САЩ!

 Китай е големият печеливш от митата, а най-потърпевши ще са хората в САЩ, смята политологът Христо Анастасов:
"Катастрофа за ЕС ще е, ако лидерите на отделните страни започнат да преговарят с Тръмп", допълва още той, информира БНР.

Христо Анастасов

 Христо Анастасов
Стопкадър YouTube

Според него за момента отговорът на ЕС е напълно адекватен.  

"Илюзията, че ще има отстъпки при едно такова разделно и умилително отношение към удара, който получава Европа, е илюзия. Отговорът трябва да е много твърд, с огромния риск, който това носи, но този риск е в ръцете на американците. Подходът на ЕК и на Европейския съвет е балансиран, разумен, ние не сме 27 различни страни, а сме един ЕС и сме най-големият единен пазар в света".

По думите му в момента има хаос, "джунгла, пожелана от Вашингтон и случваща се". Тя засяга всички в света и има няколко много лоши тенденции, които не са чисто икономически, а политически".