0

Б укет с нитрати има във великденската салата. От 13 тествани зеленчуци в 7 се установи, че съдържанието на вредни вещества е над нормата. Това установи изследване, направено от д-р Сергей Иванов от Центъра по биология на храните, поръчано от „Телеграф“. Зеленчуците, необходими за изследването, са закупени от столичен пазар, от обект на голяма верига магазини и от магазин за зарзават. Изследвани са зелени салати, лук, репички, рукола, краставици, тиквички и спанак. 

Това е поредно проучване на зеленчуците, което се прави преди великденските празници, инициирано от „Телеграф“. От данните от предходните години се оказва, че броят на положителните проби се задържа на едно ниво или около половината. Има обаче и случаи като миналата година, когато е отчетен абсолютен рекорд по брой проби с наличие на нитрати. През пролетта на 2024 година от 16 тествани продукта само четири се оказаха чисти от нитрати. За през 2023 г. половината от пробите са били с наличие на нитрати, тоест от 15 само 7 са били замърсени, а през 2022 г. съотношението на нитратните зеленчуци е 7 към 16 от зеленчуците.

Метод 

Тестването на всички зеленчуци се извърши с ленти, които отчитат количеството и наличието на нитрати и нитрити в продуктите. За да се получи оцветяване, обаче е необходимо да се изстиска сок от зеленчука или растението. В случай че продуктът съдържа вредни вещества, които се отделят в растенията след торене, лентите се оцветяват в лилаво. Ако няма, остават бели, обясни д-р Иванов. При наличие на нитрати пробата се оцветява незабавно. В случай че след няколко минути се оцвети лентата в розово, то това не е показателно вече за съдържание на нитрати, поясни Иванов. След всеки тест на продукт приборите, използвани за рязане, и повърхностите се измиват с дестилирана вода. 

Резултати 

Резултатите от анализа показват, че без нитрати или с ниско и безопасно съдържание са краставиците, като от тях са тествани обикновена гръцка, както и екологично родно производство. Чист откъм замърсяване, предизвикано от торене, е и зеленият лук, както този купен от магазин, така и от пазара. Сред растенията без вредните вещества е и рукола, закупена от търговска верига в опаковка. При проучването са взети зелени салати както от пазара, така и от магазин. Оказва се, че тази от обект на търговска верига е чиста. Така с чиста съвест на трапезата бихте могли да сложите зелена салата с лук и краставици, както и, ако обичате, рукола. 

Не така обаче стоят нещата с репичките. Оказва се, че независимо откъде са купени имат високо съдържание на нитрати, а дори и нитрити, които са изключително опасни за здравето. Зелената салата, купена от пазара, показа наличие на нитрати. Със съдържание на вредните вещества са още вносните тиквички - както по-тъмните сортове от Испания, така и светлите от Италия бъкат от нитрати. Със завишено количество нитрати и са любимите на много хора миксове от салати, които се продават опаковани. Голямо разочарование за много фенове на българския спанак е, че дори той се оказа пълен с вредните вещества в листата. 

Допустимо

Д-р Иванов коментира, че наличието на нитрати не трябва да ни плаши, но все пак е добре да киснем салатите в оцет и вода. С водата да могат да се измият остатъците от торовете, а оцетът е за дезинфекция. Той съветва хората да не се оказват от салатите, но да не прекаляват с тях, защото има риск наличието на нитрати да се отрази върху здравето им. 

За допустимите количества нитрати в зеленчуците има европейски регламент. В него стойностите са разделени на летни и зимни норми. Според него в оранжерийното производство не трябва да превишават 4000 милиграма на килограм. За салата от типа айсберг прагът е 2500 милиграма на килограм, а за спанака – 3500 милиграма на килограм. Тези стойности са валидни от 1 април. Според СЗО безвредното количество нитрати за възрастен човек е 5 мг на килограм тегло дневно, като допустимото количество за ден е до 500 мг. 

Най-вредни са партидите след торене 

Количеството нитрати най-често зависи от партидата, обясни д-р Иванов. Например, ако скоро е имало торене в оранжерията, то първата партида със зеленчуци има вероятност да е с най-високо съдържание на нитрати. При следващите отражението на торовете намалява, тъй като производителите не торят непрекъснато. Също така много зависи и от това дали се отмерва количеството торове, защото има производители, които си пръскат на око и има вероятност на някои места да има повече, а другаде по-малко. Обикновено торенето е необходимо по това време на годината, за да има зеленчуци, тъй като слънцето и хранителните вещества в почвата, необходими на растенията, са по-малко.