С лед като дръпнаха шалтера на руснаците за западни части за самолетостроенето като част от санкциите за нападението им над Украйна, те си спретнаха пътнически самолет с подръчни средства.

Първият руски пътнически самолет, изработен изцяло от вътрешни части, излетя от Комсомолск на Амур

Руската авиационна индустрия вдигна във въздуха първия изцяло местен пътнически самолет. Днес в Комсомолск на Амур се състоя първият полет на експерименталния Superjet-100 (SJ-100) в изцяло руска конфигурация.

Полетът е продължил 40 минути, по време на които е проверена работата на системите за управление, хидравликата, климатизацията, както и на пилотското и навигационното оборудване при различни скорости, съобщиха от компанията производител на модела Обединена авиационна индустриална корпорация (ОАК).

Програмата за разработка на самолети със замяна на вносни компоненти, известна преди като SSJ-New, започна през 2019 г. като опит за елиминиране на американски компоненти, така че самолетите да могат да бъдат пуснати на пазара на експортни пазари под санкциите на САЩ - предимно Иран. Тогава започва разработката на руския двигател PD-8, който се счита за алтернатива на руско-френския SaM-146.

След като западните доставчици се отказаха от проекта Superjet-100 през 2022 г. поради санкции, OAK трябваше да намери заместители за всички чуждестранни компоненти на самолета. „На самолета са подменени около 40 вносни системи и възли“, каза Владимир Артяков, първи заместник генерален директор на корпорацията-майка Ростех.

Бюрото за разработка на самолети - компанията "Яковлев", която е част от OAK, не публикува пълен списък на доставчиците, но отбеляза, че повече от 60 компании в момента работят по замяната на вносни компоненти за SJ-100.
В допълнение към новите двигатели, SJ-100 получи руска авионика, колесник, спомагателна силова установка, системи за управление, електрическо разпределение, климатизация, противопожарни системи и други.

Самолетът получи и нов фюзелаж, който беше модифициран, за да опрости производството и поддръжката.
„В самолета не са останали вносни системи“, потвърди директорът на OAK Вадим Бадеха.

Изцяло руският прототип със сериен номер 97003 стана третият експериментален самолет, който се включи в летателни изпитания. Първият полет на експерименталната версия със сериен номер 97001 се състоя през 2023 г. Това беше първоначална версия с частично заменени компоненти, но с руско-френски двигатели SaM146, тъй като разработката на PD-8 беше забавена, което измести срока за сертифициране на самолета с две години.
Първият самолет с руски двигатели - експериментален самолет 95157 в "класическа" конфигурация с чужди подсистеми - полетя едва през март 2025 г.

„До края на текущата година планираме да завършим сертификационните тестове, за да започнем доставките до авиокомпаниите от 2026 г.“, каза Бадеха. По-рано производителят заяви, че това ще изисква самолетът да извърши около 200 полета.

Както казаха в "Яковлев", по време на досегашните изпитания първите два експериментални самолета са постигнали общо 214 летателни часа, от които 144 часа са по време на сертификационни изпитания.

Експериментален самолет 97001 се използва за тестване на работата на домашни системи в серийна конфигурация, а самолет 95157 се използва за тестване на характеристиките на самолета с новите двигатели PD-8. Напълно вътрешният самолет с номер 97023 ще бъде използван за тестване на съвместимостта на двигателя ПД-8 с новите руски подсистеми, обяснява производителят.

Както заяви днес първият вицепремиер на руското правителство Денис Мантуров, този SJ-100 ще извърши около 130 сертификационни полета, включително полети в условия на изключително високи и ниски температури.

Говорейки на 17 април в Съвета на федерацията, представител на руското министерство на транспорта заяви, че планираната дата за сертифициране на заместващия SJ-100 е 30 ноември 2025 г.

Правителствената програма за развитие на руската авиационна индустрия предвижда доставките на нови SJ-100 на авиокомпаниите да започнат през февруари 2026 г.

Планира се през следващата година ОАК да достави 30 самолета, а до 2030 г. — общо 142 самолета от този тип.

Руското министерство на промишлеността и търговията обаче вече обяви, че тези планове може да бъдат коригирани след приключване на сертифицирането на SJ-100.

*Източник: Aero