Р ентата е най-силният фактор за определяне цената на декар земеделска земя. Ако тя се вдигне с 1 лев, автоматично и цената на нивата поскъпва с 28,076 лв. Това обясни пред „Телеграф“ Стефан Асенов, асистент в Института по аграрна икономика в Селскостопанската академия (ССА).
Това стана по време международния симпозиум „Устойчиво земеделие и селските райони в контекста на климатичните промени“, който се провежда в столицата вчера и днес.
Изследване
Пет са факторите, които влияят на цената на земеделската земя, показва проучване на Асенов. След рентата са субсидиите, като 1 лев от тях променя цената с 47 ст. Трета е средната продукция от зърнени култури, като 1 лев.оскъпява или поевтинява с 28 ст. земята. Следват средната брутна заплата, като 1 лев се равнява на 6 ст. Последен е брутният вътрешен продукт, при който 1 лев отговаря за 1 ст. Според Асенов цената на зърното и бензина не влияе на пазара на нивите, когато се придобиват за актив.
Спекулации
Най-известните досега спекулации с цените на рента са в района на Балчик отпреди две години, когато фондове са пускали на търг земя под наем за 250 лв. за дка. Това разказа пред „Телеграф“ Дамян Киречев, гл. асистент в Икономическия университет във Варна. Причината е, че в района има „Натура 2000“ и високата цена била вид компенсация. Дамян Киречев обясни, че Добруджа продължава да е лидер на високите ренти, които се движат между 85-100 за 2022 г., но за този период е имало и случаи от 120 лв. След кризата през 2023-2024 г. има лек спад и рентите се стабилизират на 85-90 лв. на дка там.
В района вече не са малко арендаторите, които отказват да плащат повече от 100 лв. за дка, изтъкна той. Най-голям е ръстът (13%) на рентите и цените на земята в Северозападна България, където през 2007 г. са били най-ниски, но вече гонят тези в Добруджа. Сега декар в североизточната част на страната върви между 2400-2800 лв., а в Монтанско, Видинско и Врачанско на места минават 2000 лв.
Светлана Трифоновска