15,6 млн. лв. е щетата за бюджета от неплатени данъци и осигурителни вноски от майстори, които правят ремонти по домовете, но крият доходи от Националната агенция за приходите.
Това сочи анализ на приходното ведомство, съобщиха оттам пред „Телеграф“.
В НАП са изготвили доклад за идентифициране на риск „Укриване на печалби и доходи от задължени лица, които извършват услуги по ремонт и поддръжка“. Докладът обхваща услугите по ремонт и поддръжка от всички задължени лица, извършващи дейността - фирма, физическо лице или някой от самото домакинство. Към настоящия момент обаче потенциалната щета за бюджета вероятно е доста по-голяма заради поскъпването на услугите на майсторите. Числата от анализа са за периода от 2015 до 2019 г.
От обобщените данни данъчните установили, че в 66,5% от случаите ремонтните дейности се извършват от фирми и физически лица, без да е ясно регистрирани ли са по Търговския закон, самоосигуряващи се лица ли са или работят без регистрация. НАП е установила също така, че в над 60% от случаите липсват финансови документи за извършените услуги.
Мерки
От ведомството отговориха и какво правят за изсветляване на доходите в тази сфера. Според агенцията възприет е партньорският подход спрямо гражданите и фирмите. На първо място регулярно се правят информационни кампании, в които данъчните разясняват задълженията на лицата, какви са възможностите да декларират и платят данъците и осигурителните си вноски. Извършват и наблюдения на сектора и ако се отчетат пропуски и несъответствия, се информират за това персонално лицата, като им се дава възможност да се коригират. НАП извършва и редица контролни действия - проверки и ревизии.
Поводите за тях може да бъде получена информация от външни източници – физически и юридически лица, други контролни органи, агенции, организации и др., обясняват от НАП. Но може да бъде и информация, излязла наяве по време на контролни действия срещу други данъкоплатци. Освен това ежегодно се правят съпоставки между декларациите на самоосигуряващите се лица и това, което се вписва като доходи в годишната данъчна декларация. „За лицата, за които се установят пропуски и несъответствия, се предприемат конкретни действия. Първоначално ги информираме по имейл или телефон за тези несъответствия и им даваме възможност да се коригират. Ако това не се случи, то тогава преминаваме и към контролни действия“, посочват от НАП.
Облагане
От приходната агенция обясняват и по какъв ред става данъчното облагане в различните случаи.
Фирмите се облагат по Закона за корпоративното подоходно облагане, като налогът върху годишната печалба е 10%. Облагането на едноличните търговци е с 15% върху формираната по ЗКПО годишна печалба, като преди това са приспаднати задължителните здравни и социални осигуровки на самоосигуряващо се лице и евентуални данъчни облекчения.
Ако майсторите правят ремонти по занятие (когато едно лице е образувало предприятие, което по предмет и обем изисква неговите дела да се водят по търговски начин), се приема, че дори без да са регистрирани като ЕТ, са търговци по смисъла на Търговския закон. Доходите им се определят като такива от стопанска дейност по занятие, а облагането е като при ЕТ.
Разходи
Ако физическите лица не извършват дейностите по занятие, тоест като търговци по смисъла на Търговския закон, а извършваните от тях услуги имат характер на такива по извънтрудови правоотношения, те се облагат със ставка 10%, като преди това от облагаемия доход се приспадат 25% разходи за дейността. Същите признати разходи има и когато лицето извършва дейността като свободна професия.
Трябва да се има предвид, че лицата, които извършват ремонти на ВиК и електроинсталации, плащат патентен данък, посочват от НАП. Съгласно Закона за местните данъци и такси патентът варира от 100 до 560 лева. Облагането с този вид данък се прилага, когато са изпълнени две условия - лицето не е регистрирано по ДДС и оборотът му за предходната година не превишава 50 000 лв.
863-ма пестят налози с подобрения в дома си
За миналата година 863 лица са се възползвали от данъчното облекчение за извършен ремонт или подобрения в жилището си, като срокът все още не е изтекъл. Размерът на данъчното облекчение е близо 1,5 млн. лв.
За 2021 г. броят на лицата е бил 857. Те са си приспаднали общо 1,4 млн. лв. Този вид данъчно облекчение позволява на физическите лица да приспадат от данъчната основа направените през годината плащания за труд във връзка с подобрения или ремонт на жилище в размер до 2000 лева. Това означава, че едно лице може да си спести до 200 лева данъци. Едно от условието е налице да е документ за платения труд, придружен от документ за плащането – фискален бон, разписка, банково платежно и др.
София Симеонова