Н ад 725 000 души са с лични пенсии под линията на бедност за тази година и това няма да се промени дори след осъвременяването на пенсиите от юли.

При малко над 2 милиона пенсионери приблизително всеки трети официално е в групата на бедните.

Това показват изчисления на „Телеграф“ на база статистиката от НОИ. В данните влизат всички видове пенсии. Стотици хиляди ще останат под прага на бедност и след осъвременяването на пенсиите от 1 юли и вдигането на минималната пенсия. Линията на бедност тази година е определена от правителството на 638 лева. В момента минималната пенсия е 580,57 лева и е доста под този праг. 

Праг

Но дори с вдигането на пенсиите от юли със 8,6% минималната ще стане 630,50 лева, тоест отново под линията на бедност. Самата линия на бедност пък не отразява актуалните цени и доходи. Причината е, че за изчислението й се вземат предвид данни на Националния статистически институт за две години назад. Така се оказва, че реално пенсионерите, живеещи в лишения, са всъщност доста повече. 

Част от тези хора обаче работят, за да си докарват някакви допълнителни доходи. Около 340 хиляди са работещите пенсионери у нас, сочи официалната статистика. Техният стаж се изчислява веднъж годишно служебно от НОИ, като това се прави след 1 април. Хората, които си изкарват някой лев от хонорар или от време на време извършват дейности с личен труд, са извън обхвата на официалната статистика. Отделно има и много самотни възрастни, които получават вдовишки добавки от починал съпруг. Вече има и доста лица, които получават втора и трета пенсия от частен фонд, заедно с тази в намален размер от НОИ.

Уязвими

Жените са в много по-уязвимо финансово положение на старини спрямо мъжете. Повечето възрастни, които взимат точно минималната пенсия, са дами. Броят на жените на най-ниския праг е 7 пъти по-голям от този на мъжете. Това е така, защото продължава неравенството в заплащането при двата пола. У нас мъжете взимат средно с 13,5% по-високи заплати от жените. Освен това дамите често имат пропуски в осигурителния стаж заради ангажиментите по отглеждане на децата. Поради същата причина много жени работят и на непълен работен ден.

Критерии

Приблизително всеки втори от новите пенсионери не може да покрие критериите за стаж и възраст, показват данните на НОИ за първите три месеца на годината. За този период новите пенсионери са 13 хиляди. От тях и двата критерия – възраст и стаж, са успели да покрият само 7154 души. 2156 са избрали да се пенсионират до една година преди навършване на възрастта, като така ще взимат намалена пенсия до живот, съобщи pariteni.bg. 3065 пък са се пенсионирали при 15 г. действителен стаж и навършени 67 години.

Размер

Средната пенсия за първото тримесечие е 929,51 лева, като мъжете взимат по 1034 лева, а жените – 858 лева. Средната за стаж и възраст стига 991 лева, или 1107 лева за мъжете и 924 лева за жените. Инвалидната пенсия е 672 лева, а работилите в системата на отбраната и МВР взимат средно по 1672 лева.

Над 1000 лева е средната пенсия вече в три области – Бургас, Перник и София-град, съответно 1024 лева, 1013 лева и 1135 лева. Над 900 лева е средната пенсия във Варна, Враца, Кюстендил, Пловдив, София област, Стара Загора и Ямбол. Най-ниски остават плащанията в Кърджали и Силистра – 773 лева, Търговище – 780 лева, и Разград – 767 лева. 

Имаме средно 5750 лева в частен фонд

Хората, които се осигуряват за втора пенсия, разполагат по партидите си със средно 5750 лева, сочат данни на Комисията за финансов надзор към края на първото тримесечие на годината.

Средствата са набъбнали с над 600 лева на годишна база.

В универсалните пенсионни фондове се осигуряват над 4 милиона души, родени след 1959 г. Средствата по партидата на всяко едно от тях варират в широки граници. Те зависят от периода на осигуряване, от осигурителния доход, таксите и удръжките, постигнатата доходност.

5838 лица вече получават пожизнени пенсии. Такава възможност съществува само ако има достатъчно средства, натрупани в партидата. Заради недостатъчно спестявания над 25 хиляди души получават разсрочени плащания за определен период. Това означава, че в един момент парите, трупани за втора пенсия, ще секнат и тези лица ще останат само на пенсията от държавата, и то в намален размер.

Средният размер на втората пенсия е 232,36 лв., а средният размер на разсроченото плащане 508,03 лв.