0

Ц ените на горивата в страната са поевтинели рекордно през последните две години. Това сочат изчисления на „Телеграф“ на базата на данни от платформата Фуело.нет, която следи и съхранява данните от колонките на всички бензиностанции в България.

Така например в края на септември 2024 година най-масовият бензин А-95 е струвал средно 2,48 лв. за литър. Дизелът е бил средно 2,46 лв., а пропан бутанът – 1,18 лв. Година по-рано бензинът е струвал 2,79 лв., дизелът – 2,79 лв., а газта – 1,16 лв. През септември 2022 г. стойностите са били доста по-високи – бензинът е струвал средно 3,17 лв., а дизелът – 3,37 лв. - т.е. с над 90 ст. отгоре спрямо 2024 година. При пропан бутанът разликата е незначителна – тогава той се е продавал за 1,22 лв. литърът.

Пикове

Най-високи стойности имаха горивата след инвазията на Русия в Украйна, когато у нас бяха регистрирани цени от порядъка на 3,50-3,60 лв. за литър. Значи намалението през последните две години може да се закръгли на около левче, което би трябвало да радва шофьорите. Наблюденията обаче сочат, че цените на едни и същи вериги бензиностанции варират силно спрямо местоположението на обектите. Има и парадокси, когато една и съща верига продава с разлика от 6-8 ст. на литър дори в рамките на два съседни големи квартала в София.

За съжаление тези по-ниски стойности не се отразиха особено на крайните цени на стоките от първа необходимост, което се дължи и на други фактори, свързани с търговските практики, както и елементи на обикновена спекула, коментираха пред „Телеграф“ експерти, които следят пазара.

Сравнение

Цените се формират на базата на световните котировки на суровия петрол. От месеци българската рафинерия на „Лукойл Нефтохим“ вече не преработва руски нефт. Независимо че суровината идва от други източници, в крайна сметка дериватите поевтиняват на дребно.

В това отношение България може да се похвали, че у нас се продават едни от най-евтините горива. Например вчера (26 септември) по-евтини, преизчислени в лева, са били само в Турция, където литър А-95 е струвал 2,19 лв., а дизелът – 2,14 лв. В Австрия тези стойности са били съответно 2,91 лв. и 2,92 лв., а в Германия – бензинът е струвал средно 3,27 лв, а дизелът – 3,01 лв. В съседна Сърбия бензинът се продава за 2,93 лв., дизелът – 3,17 лв. за литър.

На този фон тенденцията при световните цени на петрола продължава да е низходяща, независимо от конфликтите в Украйна и в Близкия изток. Например вчера средната цена на ОПЕК беше 74,90 долара за барел, при положение че през юли суровината струваше 88,11 долара за барел.