С пекуланти ловят шарани в нета, предлагайки им с надценка новата златна монета в четири размера, която БНБ пусна в първия работен ден от новата година на тема „Света Богородица-Златна ябълка“, показа проверка на „Телеграф“.
Офертите стигат до 15 000 лева за комплект от четирите метални пари, които освен по размер се различават и по номинал.
За да отговори на засиленото търсене на възпоменателни монети в последните около две години, на 2 януари Централната банка за първи път пусна метална пара без предварително обявен тираж. Това реално означава, че докато има търсене, монетата с мотив от чудотворната икона, пазена в храм в Асеновград, ще е налична в касите на БНБ.
Проверка на „Телеграф“ показа, че и четирите размера могат и в момента да се закупят от касите на Централната банка, и то на по-ниски цени от тези, които предлагат спекулантите.
Оферти
Оферти въпреки това не липсват, макар те да са доста по-малко, отколкото за предишните възпоменателни пари. Маржовете в цените също са се свили до минимум, което означава, че и спекулантите вече не могат да разчитат на огромна норма на печалба. Преди имаше случаи някои от по-евтините монети, които БНБ пуска, например медните, на вторичния пазар да се предлагат на двойна цена. Сега надценката е от едва десетина процента.
Така например най-малката монета с образа на Божията майка с младенеца с номинал 10 лева се продава в нета срещу 1600 лева, при положение че от касите на БНБ може да се закупи срещу 1438 лева. Това прави не повече от 160 лева печалба за спекуланта.
Неизгодно
Заради високата цена на монетите – най-голямата струва в БНБ 5057 лева, повечето предложения са за парата с най-малък размер. Има обаче и оферта за целия комплект „Златни ябълки“. Продавачът предлага четирите монети за общо 15 555 лева. Той поставя и условие предаването на златните пари да стане лично в София. Не е ясно кой би се вързал на подобна оферта, при положение че същият комплект, без човек да се реди на опашка, може да се закупи от БНБ срещу само 12 929 лева, или с 2626 лева по-евтино. Въпреки това интерес към предложението не липсва – то е разгледано от 183 души.
София Симеонова