Ц ената на хляба скача с 20% от пекарната до магазина, показа проучване на „Телеграф“. Търговците взимат насъщния за около 1.10 – 1.50 лв., като стойността зависи от типа – бял, „Добруджа“, типов, от минимума, който може да купи обектът на ден, и от вида на плащането.
Количества
Големите заводи искат да работят с фирми, които зареждат по 4000 бройки, като за по-големи количества предлагат и още по-добри цени. Освен това избягват да работят с търговци с отложено плащане по банка, дори да става дума за голяма верига хипермаркети, показа още проучването. Има и хлебозаводи, които работят с по-малки търговци и предлагат постижим минимум – 20 броя на ден. В подобни случаи транспортът е от производителя, ако магазинът е в населеното място, където е и заводът.
Скъпо
В момента масово хлябът в магазините у нас удря и надхвърля 2 лв. В някои вериги например тип “Добруджа“ може да се намери за 1,99 лв. Според изследване на КНСБ, проведено в периода 29 – 31 август, намаляването на цените на хляба спрямо края на юни варира от 1% до 11 на сто. Вместо с очакваните 83 ст. цената на самуна се е понижила с едва 30 ст., отчита проучването. Запазва се тенденцията на по-слаб спад в стойността на типовия хляб. Продажната цена на брашното също е надолу с между 8% - 11% спрямо края на юни. Разликите в спада на продажните цени се запазват и по населени места, като в определени градове - Ямбол, Добрич, Хасково, Русе, Бургас, има по-голям темп на намаление, сочи още изследването. Според синдикатите намалението в цената на самуна е много по-малко от очакваното и от обещаното при падането на ДДС върху продукта.
Председателят на браншовия съюз на хлебарите Мариана Кукушева коментира за „Телеграф“, че такава мярка не е въвеждана от 32 години и заради нея цената на насъщния е паднала с 20 процента.
Ралица Димитрова