К омисията за защита на конкуренцията ще търси има ли картел при застрахователите, които групово и рязко вдигнаха премиите по застраховка „Гражданска отговорност“ на такситата в началото на октомври.
В комисията са постъпили сигнали за картелно споразумение от редица таксиметрови браншови организации. Те са сходни, като в тях се посочва, че увеличаването на премията е в пъти – от 200 до 1100%.
Протестът на таксиджиите блокира центъра на София и други градове.
От комисията съобщиха, че са се самосезирали още преди няколко дни относно наличието на евентуално антиконкурентно поведение на участници в застрахователния сектор, което има за цел предотвратяване, ограничаване или нарушаване на конкуренцията на пазара. За четвъртък бе насрочено заседание по въпроса.
Проверка
Проверка са започнали и от Комисията за финансов надзор, която пряко контролира застрахователния бранш.
Преди две седмици от комисията заявиха, че по закон нямат право да регулират цените и че могат да влияят само ако някой застраховател иска твърде ниски премии, несъответстващи на застрахователния риск.
В сряда обаче от комисията заявиха, че все пак са изискали от застрахователите обосновка за новите тарифи. От комисията още призоваха застрахователите да преразгледат тарифите си и да преосмислят настоящото си пазарно поведение.
Протести
На масови протести в София и много градове таксиметровите водачи оспориха данните на Асоциацията на застрахователите в България, че техните коли участват в катастрофи 25 пъти повече от обикновените.
НА ПРОТЕСТ: Таксиджии блокираха столицата! (ВИДЕО+СНИМКИ)
Жълти димки запалиха таксиджиите в София
Таксиджиите представиха статистика, според която едва 0,3% от катастрофите у нас са по тяхна вина. Шофьорите настояха за таван на цената на Гражданската отговорност за таксита, който да е не повече от 50% над цената на съответния застраховател за обикновена лека кола. В момента някои дружества искат до десет пъти по-висока премия спрямо стандартната.
Деян Дянков