П ред бюрата за обмяна на валута се вият опашки от желаещи да сменят левове за чужди пари, видя „Телеграф“. Най-купувано е еврото, но има засилен интерес и към сръбския динар тези дни. Запознати коментираха, че на някои места дори са се изчерпали наличностите и хората са обикаляли града, за да се сдобият с малко от сръбската валута. Причината е, че много българи са резервирали хотели и ресторанти в Сърбия. В началото на декември дори имаше дефицит на хотели и туроператори предлагаха алтернативни дестинации като Северна Македония на желаещите да прекарат празника в съседните държави.
Пазар
Хиляди българи се юрнаха за предпразничен пазар в турския град Одрин. Купуват се с килограми ядки и баклава, защото са по-изгодни, отколкото у нас, коментираха търговци, цитирани от Марица.бг. Йомер Бичер, собственик на магазин за ядки, коментира, че българите купуват ядките с килограми. За местните те са скъпи, но за съседите цените са изгодни. Желаещите да преминат в двете посоки на граничния пункт Капитан Андреево/Капъкуле чакат на дълги опашки.
Освен ядки и баклава хората масово пазаруват масло, сирене, кашкавал. Това са и храните, които отчетоха най-значителен ръст, или над 40 на сто на цените през тази година у нас. Купувачи коментираха, че цените там са много по-изгодни, например калъп от 1 килограм масло излиза около 10 лева, а кашкавалът и сиренето по нищо не отстъпват на нашите, но са по-евтини.
Хотели
Заетостта на хотелите надхвърля 80 процента, обявиха от Асоциацията на турските хотелиери в Одрин пред агенция Демирорен (DHA). В ресторантите програмите за посрещане на новата година са съобразени с вкуса и интересите на клиентите от съседните страни. В някои от тях дори ще гостуват музиканти и изпълнители от България. През август с указ на турския президент Ердоган на българските граждани се даде право да посещават Турция само с лични карти, което още повече увеличи туристическия и шопинг потока.
По данни на търговско-промишлената палата в Одрин през уикендите по около 20 хиляди български граждани посещават града.