0

С лед извънредното заседание на тристранката в понеделник стана ясно дали ще ни вдигнат данъците от следващата година, както и какво става с ДДС-то за хляба и заведенията.

На заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество в Министерския съвет се обсъдиха промени в данъчните закони за 2025 година, предложени от служебния кабинет.

БГНЕС

Четири са законопроектите – за промени в Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), за промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), за промени в Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и за промени в Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС)

След заседанието служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова съобщи пред журналисти добрата новина, че не се предвижда вдигане на данъците през 2025 година.  "Не предлагаме промени в ставките на основните данъчни закони - Закона за ДДС, Закона за данъците на фирмите и на данъка върху доходите на физическите лица", уточни Петкова. 

ДДС за хляба и заведенията обаче се връща на 20%. До края на годината е в сила нулева ставка на ДДС върху хляба и брашното и 9% за ресторантьорите - след решения на 50-ото Народно събрание, предаде БТА.

Внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент, както това ще стане и с промените в данъчните закони, каза Петкова.

От думите ѝ стана ясно, че са разработени редица приходни и разходни мерки, така че салдото в хазната да бъде до 3% дефицит от БВП на начислена основа.

Проектобюджетът вече е обсъден със социални партньори и с Националното сдружение на общините в България, но предстоят и консултации с партиите, които ще влязат в парламента. Надявам се параметрите на проектобюджета да бъдат одобрени, поне в по-голямата си част, каза Петкова.

Социалните партньори подкрепиха днес повечето промени в данъчните закони.

Представителите на работодателските организации изразиха резерви относно декларирането на данни за дълготрайните материални активи и материални запаси на тримесечна база, натоварването на транспортните фирми със задължението да предават информация към агенция "Митници", както и относно въвеждане на санкция за юридическите лица при необявяване на данъчна информация към НАП.

КНСБ от своя страна подкрепи промените в данъчните закони, но са против философията на данъчно-осигурителната система в България, която натоварва по-бедните хора.

Те имат предложения за промени в данъците, с които приходите в бюджета ще се увеличат с 4,7 млрд. лева за една година.

Предложенията включат вдигане на ставката на корпоративния данък от 10 на 15 процента и въвеждане на данък върху финансовите трансакции.