0

Д ни преди Великден се отчита скок в цената на яйцата и зеленчуците. Проверка в търговската мрежа показа, че цените им драстично са се покачили, съобщи NOVA.

Докато храни кокошките си Иво Гергов обяснява какви според него са причините за поскъпването на яйцата. "Има две причини. Първо поскъпна фуражът. Когато храната е по-скъпа - е естествено и яйцето да е по-скъпо. Второ – в България винаги преди празници всичко поскъпва. По другите държави правят промоции и намаляват цените, а при нас се увеличават", заяви Иво Гергов. 

Той няма да купува яйца. Отдавна напуснал града и се установил в съседно село. От тогава си има всичко за трапезата. "Свикнах... все едно съм роден в това село. А иначе целият ми живот е минал в градовете. Като бях градско чедо си купувах всичко", разказва Иво. 

Преместил се преди около 17 години, когато бил диагностициран със сериозно заболяване, а лекарите давали много лоши прогнози. Смята, че точно птиците го спасили. Сега се грижи за тях, а те му се отплащат. Най-скъпа в отглеждането на неговите пилета не е храната. "Трябва много труд, много усилия. Храната не е толкова много", твърди Иво.

Намерил е своята технология, която на шега нарича затворен селски цикъл. "Изхвърляме хартия, желязо, стъкло. Всичко друго, каквото и да е, каквото остане  - изрезка, храна се слага се в кофичка. После знам – това е за котките, това е за кучетата, това е за кокошките", разказва мъжът. 

Затова не се скъпи нито на зеленчуци, нито на яйца. В града е друго, но скъпи или не, според него е много важно да внимаваме освен за цената, и за маркировката - особено върху яйцата. 

И ако цената на кокошите яйца е скочила с 18 стотинки спрямо същия период на миналата година, то краставиците са поскъпнали с повече от 30 стотинки. Килограм българска краставица например намираме за 6 лева. Хората обаче обикновено купуват по 1 брой от зеленчука. 

"Една маруля, 1 връзка магданоз, 1 връзка репички, 1 връзка пресен лук и 1 краставица ви излиза около 7 лева за една салата", изчислява продавачът Мариана Кандова.

Преди Великден обичайно най-търсено за трапезата си остава агнешкото месо. Над 500 овце майки отглежда във фермата си Жечко Андрейнски в белоградчишкото село Рабиша.

„Естествено българинът е свикнал да купува за двата празника Великден и Гергьовден. Миналата година почти бяха слети, сега между двата празника има 15- 20 дни, така че ние сме готови да отговорим на търсенето", твърди животновъдът Жечко Андрейнски.

Тази година той ще запази цената за килограм живо тегло същата като миналогодишната. „В момента цената за живот тегло е 12 лева с ДДС, а заклано ще го калкулираме, когато извършваме клането на съответните животни. Целта ни е да продаваме на цени, които покриват нашата себестойност, без да слагаме допълнителни надценки“, заяви той. 

Цената от овцефермата до магазинната мрежа обаче скача над два пъти. „Трудно ми е да коментирам колко ще бъде цената. Защото, ако се сложат реалните разходи по животновъдството - тя ще бъде достатъчно висока. Но пък всеки овцевъд знае, че тези два дни ще трябва да продаде всички животни - особено ако развива млечно овцевъдство и трябва да се освободи от тях“, посочва животновъдът. 

Жечко препоръчва около 45-килограмовите агнета живо тегло и да се купува само от български ферми. „Според мен, трябва да се купува директно от фермите, тъй като там е истинското месо. Хората знаят как са ги отглеждали. Мисля, че всеки животновъд вкарва достатъчно грижи и внимание, и се старае неговата продукция да бъде най- добрата“, категориче е той.