П лодовете и зеленчуците, които се произвеждат в градини на село, ще имат директен достъп до търговските вериги. Ще бъдат изградени 6 тържища, където продукцията от полето да се събира, сортира, опакова, етикетира и транспортира директно до щандовете на магазините. Това съобщи служебният зам.-министър на земеделието Тодор Джиков пред „Телеграф“ след заседание на работната група по въпросите, свързани с изготвяне на предложение за създаване на механизъм за взаимодействие между българските производители и търговски вериги.
За целта в момента се избират места, където да бъдат локализирани тези тържища, които могат да се нарекат изкупни пунктове за земеделска продукция от растителен произход. Разглеждат се терени около Варна, Бургас, Велико Търново, Благоевград, Монтана, София и Пловдив. Има места, които са общинска и държавна собственост, върху които могат да бъдат изградени тези бази.
Финансиране
Изграждането на тези тържища ще бъде направено за сметка на държавата, заяви още Джиков. В момента е невъзможно да се накарат земеделските производители да се организират в групи и най-важно те нямат възможност да осигурят огромния финансов ресурс, който е необходим за изграждане на един такъв пункт, където да доставят продукцията. Това означава, че държавата трябва да поеме в посока да осигури финансов ресурс да изгради такива центрове.
Те ще са типичните борси, не като тази в „Слатина“, която по-скоро е един голям пазар. Там не се търгува по борсови правила, няма контрол, няма регистър на търговци. Целта е да има място, където да се събира голяма като количество еднородна стока, съответно да се сортира, да се пакетира и етикетира и да се съхранява в хладилни бази. На тези борси ще могат да купуват само регистрирани търговци на едро, които имат договори с веригите.
Цел
Целта е да се съкрати веригата на доставка, тоест да се елиминират посредниците, да има пазар на продукцията на земеделските производители и да има проследяемост, допълни Джиков. Той обясни, че в момента проблемът на земеделските производители идва от закриването на центровете, които бяха създадени преди години от държавата, а именно ДСО „Родопа“, „Булгарплод“ и „Сердика“. Във всяка една община имаше такива пунктове, в които от региона се събираше продукция и се преработваше и се доставяше до големите градски центрове. Джиков посочи още, че не е изключена възможността тези пунктове акционери да станат и самите земеделски производители.
Елена Иванова