К райни доставчици и търговци няма да могат да спират тока на бедните при неплатени сметки. Това ще бъде заложено в основополагащи документи на реформата на пазара на електроенергия в Европейския съюз, които ще бъдат приети до средата на 2024 г. „Задължително трябва да се подобри защитата на уязвимите потребители от изключване от мрежата, ако имат просрочени задължения", съобщи председателят на КЕВР Иван Иванов на форум за влиянието на зеления преход върху енергийния сектор, организиран от Българския енергиен и минен форум.
Цели
Страните членки трябва да организират пазара и избора на доставчици от последна инстанция, така че нито един потребител да не се окаже без достъп до електроенергия, са новите цели, които поставя ЕС пред националните европейски енергетики. В случай на криза трябва да се разшири обхватът на регулираните цени на дребно, така че те да включат освен домакинствата, и малките и средни предприятия, каза шефът на КЕВР. Ще се защитят и доставките на електроенергия за училища, болници, църкви и други обществени небитови потребители, допълни за „Телеграф“ бившият заместник-министър от служебното правителство Еленко Божков.
Производството на ток от възобновяеми енергийни източници да се утрои до 2030 г., предвижда реформата на ЕС. Но трябва да се осигури широк достъп до енергия от ВЕИ източници на достъпни цени. Ще се насърчат двупосочните договори за разлика, които да дадат стабилност на приходите на производителите на възобновяема енергия, както и защита на доставчиците и потребителите от прекомерно нестабилни цени за по-дълъг период от време.
Умни електромери
Другата цел е да се оптимизира потреблението от ВЕИ източници чрез широко въвеждане на умни мрежи и интелигентни средства за измерване.
В Чехия е въведено изискване към всяка енергийна мощност, колкото и малка да е, да има телеуправление, съобщи изпълнителният директор на „Електрохолд“ Карел Крал. Така Централното диспечерско управление ще може лесно да балансира енергийната система при недостиг и излишък на електроенергия. Държавата да осигури европейско финансиране за осигуряване на смартелектромери и телемеханика за мрежите, бе предложено на форума. Средствата за умните електромери да не се осигуряват от битовите потребители, които пожелаят да имат променлив договор за доставка с крайния снабдител, и да ползват ток, когато цената му е ниска, както предвиждат приетите промени в закона за енергетиката.
700 000 клиенти са заявили и получават електронни фактури, съобщиха от енергото на Западна България. Хартиени фактури получават малко над 26 000 битови клиенти към 11 октомври 2023 г.
Съгласно промяна в Общите условия на „Електрохолд Продажби“ от 1 септември 2023 г. дружеството издава е-фактури на всички битови потребители. Хартиени се издават и доставят само след изрично заявяване от титуляря на партидата в търговски център на компанията или с имейл.
Таня Киркова