В ъздържание от секс и храни от животински произход на трапезата до Великден. Това се препоръчва според православната традиция по време на последната седмица от Великия пост.
Тя се нарича още Страстна и е посветена на възпоменанието на последните дни от земния живот на Иисус Христос. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва с неговото Възкресение. Всеки ден от тази седмица се нарича Велик и на всеки един ден от нея се извършват специални служби от църквата. Според православния календар тази седмица завършва с Великден.
Първите 3 дни (Велики понеделник, Велики вторник и Велика сряда) са отредени за разтребване вкъщи, като на рутинната дейност се придава и символично пречистващ характер – прави се за здраве. На Велики четвъртък се спазва строга забрана за работа, боядисват се великденските яйца. На Велики петък (наричан още Разпети петък) се ходи на църква и се минава под плащаницата. На Велика събота обикновено се месят и пекат обредните великденски хлябове.
Какво обаче казва Светото писание? На Велики понеделник Иисус Христос влязъл в Йерусалимския храм и го намерил пълен с търговци. Божият Син изгонил търговците, защото храмът е дом за молитва, а не тържище.
Велики вторник е денят за поучения, нравствени наставления и за дарения за бедните и нисшите духом. Иисус Христос разказва притчата за талантите. Велика сряда се свързва с евангелската притча за двамата длъжници, в която Иисус Христос сочи опрощаването на грешниците като по-важно от това на праведниците, както и с решението на Юда Искариотски да предаде Христос. Велики четвъртък е най-важният ден от Страстната седмица. На този ден се припомня Тайната вечеря на Божия син с апостолите, на която Исус Христос дава на своите ученици последните си духовни напътствия. Пророкува смъртта си на кръста. Велики петък е денят, в който е разпнат Божият син Иисус Христос, за да стане изкупителна жертва за греховете на човечеството.
Великият пост е най-продължителен през годината.