0

Н а 30 май денят ще премине със спокойно и тихо време в западната половина на страната. Преди обяд ще преобладава слънчево време. Около и след обяд, главно над планинските и източните райони, ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места там ще превали и прегърми. Ще духа слаб запад-северозападен вятър. Максималните температури ще са между 24° и 29°, в София около 25°, сочи прогнозата на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
  
По Черноморието преди обяд ще е предимно слънчево, след обяд ще се развива купеста облачност и на отделни места ще превали слаб дъжд. Ще духа слаб северозападен вятър. Максималните температури ще са между 22° и 27°. Температурата на морската вода е 15°-20°. Вълнението на морето ще бъде 2-3 бала.
  
Над планините преди обяд ще е предимно слънчево. Около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на много места ще има краткотрайни валежи с гръмотевици. Ще духа умерен северозападен вятър. Максимална температура на височина 1200 метра около 18°, на 2000 метра около 12°.

Атмосферата ще остане неустойчива и в последния ден на май. През втората половина на денонощието на много места в страната ще се развиват локални гръмотевични бури.

Във вторник все още вероятността да превали и прегърми на повече места из страната е голяма, в сряда явления ще има на по-малко места, главно в Източна България и в планините, ще бъдат и по-слаби. В западната половина от страната ще е почти тихо, в източната ще духа слаб североизточен вятър. Максималните температури във вторник ще са между 26° и 31°.

В сряда и четвъртък времето ще е по-спокойно с много слънце, високи дневни температури около и над 30 градуса и превалявания на малко места. Около края на седмицата, в първите дни на юни ще остане топло и слънчево. Времето обаче ще е нестабилно с потенциал за краткотрайни следобедни летни бури.

В първата пълна седмица на юни времето ще запази неспокойния си характер. В периода от 5 до 10 юни прогнозите чертаят преминаване на пореден студен атмосферен фронт с традиционните при такива случаи летни бури, които засягат повече Западна, Централна и по-малко Източна България и конкретно Черноморието. Едва след това – около 12-13 юни, средносрочните метеорологични модели допускат над Източна Европа да се „настани” антициклон, с който времето да се успокои.