0

Н авършват се 115 години от рождението на Димитър Димов, който идва на бял свят на 25 юни 1909 година в град Ловеч.

По този повод, гласът на писателя отново ще зазвучи в дома му в София и хората ще могат да го чуят.

Кабинетът на Димитър Димов

 Кабинетът на Димитър Димов
БГНЕС

Този път почитателите му ще могат да го видят в по-различна светлина чрез изложбата "Димитър Димов като художник", информира БНТ.

Аудиозаписът, който оглася дома на Димитър Димов, е урок по френски език, записан от самия него на домашния магнетофон през последната година от живота му.

Прочетените френски фрази съвпадат с тези върху ръкописите, които и до днес стоят на бюрото му - с типичния му почерк с наклон наляво. Заедно с цигарите му "Слънце", кибрита и очилата са непокътнати вече повече от 50 години.

Атанас Капралов, директор на Национален литературен музей: "Той просто е един полифоничен ум, който е реализиран в страшно много посоки и като писател, и като учен, и както виждате той е рисувал, а ние Националния литературен музей и къща музей "Димитър Димов" показваме винаги всеки път нови елементи от неговия разностранен талант."

Част от библиотеката на писателя

 Част от библиотеката на писателя
БГНЕС

Стоян Чобанов, къща-музей "Димитър Димов" в София: "Един негов съученик казва: Рисуваше и с лявата, и с дясната ръка и той вика нарисува една карикатура с лявата ръка и една с дясната и ние после ги изрежем и като ги сложим една върху друга, те се абсолютно припокриват. Представяте ли си какъв талант."

очилата на писателя

 очилата на писателя
БГНЕС

Художник, фотограф, ветеринарен лекар, писател - светът на Димитър Димов е необятен. Но в дома му са скрити много истории за неговия живот и чакат да бъдат разказани.

Големият ни писател си отива на 1 април 1966 г., Букурещ, Румъния.