0

А втентичният саркофаг, който беше открит на плажа в курорта Св. св. Константин и Елена край Варна в края на юли, може да се окаже, че е достигнал дотам с кораб.

Масивният бял саркофаг от II-III век четири години е бил маса в бар „Раджана“ на плажа. Собствениците му го бяха освежили, боядисвайки го с фасадна бяла боя. До дни ще бъде готова експертизата за античния саркофаг. Това съобщи за  „Телеграф“ директорът на Регионалния исторически музей във Варна д-р Игор Лазаренко. 

НЕВЕРОЯТНО: Бивш полицай откри римски саркофаг на плажа във Варна (СНИМКИ)

БЕЗЦЕННА НАХОДКА: Скриха саркофага в палатка!

Експертиза 

„Издадено е постановление за експертиза на обекта, по която работим. Тя има за цел да установи три неща: неговата автентичност, произхода му, т.е. откъде идва, къде е бил намерен и също какви вторични намеси са извършени по него“, уточни Лазаренко. Той добави, че част от саркофага е почистена от блажната боя, а друга не е, защото обектът представлява веществено доказателство. Крайният срок за експертизата е 11 ноември, след това предстоят следствени работи от страна на органите на реда и чак тогава ще стане ясна съдбата на саркофага, обясни  още Лазаренко.

Находка 

Друга интересна находка, върху която работи екипът на РИМ – Варна, е 400-килограмовата скулптура на мъж в цял ръст от бял мрамор, която беше намерена при изкопни работи на строеж в централната част на морската столица, близо до жп гарата. Строежът, където е открита, е извън пределите на античния Одесос, заради което се предполага, че скулптурата е била изхвърлена в пясъците.

Статуята на Гай Марий Хермоген

 Статуята на Гай Марий Хермоген
Facebook

„Тази скулптура е уникална за нашия регион. Никога не е откривана подобна“, коментира директорът на музея. „Това, което до момента знаем със сигурност, е, че е създадена в края на II или първата половина на III век и е на мъж - видна обществена фигура в античния Одесос. Надписът на старогръцки сочи, че името на изобразения е Гай Марий Хермоген“, обобщи той. При подобен вид находки е необходимо обектите да останат известно време на въздух, преди да се направи проучване с какви химикали и материали да бъдат третирани при реставрация, разказа още д-р Лазаренко. Той не се ангажира какъв срок би отнело за целия процес. След като приключи реставрацията й, статуята ще бъде изложена във варненския музей и ще бъде представена на жителите и гостите на града.