И маме ли право на обезщетение от държавата, ако ни е оставила дълго време без ток? Можем ли да получим пари, защото колата ни е закъсала по непочистен път и има ли кой въобще да чуе нашите оплаквания? Отговори на тези въпроси в студиото на "Събуди се" по Нова даде изпълнителният директор на Асоциация "Активни потребители" Богомил Николов.
"Заради енергото не съм чувал да е имало обезщетения. За закъсала кола може и да е взел някой пари, защото там, ако има застраховка и съответно си заведеш щетата, може да си получиш обещетението. Но при енергото е много по-трудно", посочи той.
И допълни: "Обезщетенията ги има на хартия и те са заложени така, че да се изпълнят по желание на дружеството. Само и единствено по негово желание. Ако то реши, да кажем, с някаква пиар цел да се похвали, може някъде да отпусне обезщетения на едно-две семейства".
По думите му липсва арбитърът в такава ситуация, защото "очевидно, ако имахме регулатор в лицето на КЕВР - с възможности да въздейства, ситуацията можеше да е доста по-различна". "Разбирате, че хората няма да тръгнат един по един да завеждат дела при положение, че дружеството отказва. Имате ситуация на отказ. Затова е ролята на регулатора. Той трябва да може да арбитрира ситуацията и да се намеси. Защото човек за 30 лева няма да отиде да обикаля по съдилищата. Особено, когато говорим за хора в селски райони, където най-малкото да отидеш до съда, ти трябват 30 лева. Ние затова сме създали регулатор като общество и затова му плащаме заплати, за да може този дисбаланс, който изначално имаме между бизнеса и по-слабата страна - потребителите, да бъде преодолян чрез помощта и застъпничеството на регулатора", категоричен е Николов.