300-килограмово мраморно копие на чудотворната „Богородица Спасителка“ ще пази пътя за Рилския манастир от катастрофи. Тя ще бъде поставена идната седмица на разклона за село Стоб (и Стобските пирамиди) по решение на община Кочериново, съобщи пред „Телеграф“ зографът на иконата йеромонах Павел.
Тополи
„На правата отсечка има едни Тополи, убийци им викаме. Много хора загинаха там. Карат колите с висока скорост, а някои са пияни и дрогирани. Отделно има едно предание, че в района действа проклятие от времето на турското робство, което допълнително усложнява цялата безумна пътна обстановка“, коментира духовникът. Преди около 15 години той решил да изработи пак даром първата икона на Божията майка с надеждата да пази този участък от тежки катастрофи. Божията майка била в почти човешки ръст, като я поставили на специално изграден фундамент край пътя. Скоро след това тежките инциденти с жертви за изненада и на местните хора секнали.
Фундамент
„Тогава по решение на пътното управление иконата се сложи в близост до един напоителен полски канал. Наскоро фундаментът взе да поддава и иконата се наклони към нивите. Свалихме я, че да не падне сама, което щеше да е грехота“, сподели иконописецът. По думите му хората в Рилското корито взели да се притесняват, че сега шосето отново е оставено без небесна закрила. Някои от по-възрастните шофьори се обърнали към рилския зограф пак да направи нещо по въпроса.
„Реших, вместо да реставрирам старата, направо да нарисувам нова Богородица. Доста се чудих каква да е като тип. Накрая избрах да изпиша копие на една чудотворна реликва от Атон, чиято слава се носи, че брани от транспортни произшествия.
Избавителка
Някои я наричат „Богородица Избавителка“, но е по-популярна като „Спасителка“. Историята й тръгва от 1841 година. Тогава в една гръцка провинция е имало нашествие от скакалци. След като е отнесена на мястото, нашествието спряло - това е първото й чудо. После се знае, че същата икона е спасила императорското семейство на Александър III при тежка влакова катастрофа”, разказа накратко историята на реликвата йеромонах Павел.
Пости
„Имам още малко работа сега по изображението и накрая ще го лакирам. Чакам до ден-два да дойдат да вземат иконата, тъй като е доста тежка. Рисувах я по времето на Богородичния пост върху едно голямо парче мрамор - 1,42 см на 83 см. Слава на Бога, получи се. Аз обаче нищо толкова не съм направил, реално всичкo идва по волята на Господ и по застъпничеството на Пресвета Богородица и светиите. Дано пазят от катастрофи, болести и природни бедствия не само пътуващите за манастира, но и всички жители на Рилското корито“, заключи иконописецът.
Очаквайте сензационно интервю с йеромонах Павел за тайните на иконите и новия патриарх Даниил идната сряда (21 август) в приложението на вестник „Телеграф" - "Чудеса и Вяра“!
Любомир Старидолски