0

Е дна от най-големите нощни пеперуди в света Атлас (Attacus atlas) лети у нас. Красавицата може да бъде видяна в зала "Тропик" на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Пеперуденото семейство на музея се увеличи след нейното излюпване.

Размер

Размахът на крилата на този вид може да достигне внушителните 30 см, а естествените му местообитания са в тропическите и субтропическите райони на Югоизточна Азия. Заповядайте в следващата една седмица, за да се насладите на живо с този интригуващ вид, канят от музея в Пловдив.

Мераклиите да я видят трябва да побързат, защото имат само няколко дни да я видят и да я снимат. След като се излюпят, пеперудите "Атлас" не се хранят. Те нямат хоботче и живеят, докато си изчерпят "резервите", натрупани в гъсеничния период. Затова техният живот е много кратък - едва 2-3 дни.

В зала „Тропик” има разнообразни видове живи тропически пеперуди, които летят свободно из джунгла с истински растения от южните страни. Ще имате възможност да се разходите из залата, да усетите специфичния тропически климат и дори върху вас да кацне пеперуда, ако имате късмет. Информация за разнообразните растителни и животински видове ще получите от уредник, който ще изнесе лекция, докато ви развежда из залата, пишат от музея.

Аквариум

С нови обитатели ще се сдобие и така нареченият леден аквариум, който е разположен в зала „Полюси“ в Пловдивския природонаучен музей.
В него има раци от Северна Финландия и антарктически риби, а през следващата седмица с научноизследователския кораб "Свети свети Кирил и Методий" ще дойдат и нови обитатели от Ледения континент.

Към момента риба от вида „Нототения“ от континента Антарктида може да видите само в Регионален природонаучен музей – Пловдив. Аквариумът ще бъде допълван с видове от двата полюса, като тези, които няма да могат да съжителстват, ще бъдат поставени в различни оградени части в него. Музеят има договореност за сътрудничество и с аквариуми от Норвегия.

В аквариума са създадени необходимите условия за живот на тези полярни видове: температура минус един-минус пет градуса и много чиста вода. За създаването му родните учени са консултирани от колеги от Чили, които имат подобен научноизследователски аквариум.