В сичко по отношение на преградното съоръжение на българо-турската граница е наред, но с оглед на развитието в Близкия изток и потенциален мигрантски натиск би трябвало да се вземат още решения във връзка с увеличаване на видеонаблюдението, заяви служебният министър-председател Димитър Главчев в началото на днешното правителствено заседание.
По думите на премиера, ако се увеличи мигрантският натиск, трябва да се увеличат и хората, които патрулират, както и превозните средства. Главчев припомни, че на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) при президента беше поставен въпросът, че липсват около 100 км от преградното съоръжение на българо-турската граница.
"В резултат на което съвместно с министър Запрянов, министър Илков, шефа на гранична полиция и шефа на отбраната в понеделник прелетяхме над съоръжението, не само прелетяхме, но и по земя извършихме проверка и се оказа, че цялата ограда си е на място", посочи Главчев. Той подчерта, че ако има компрометирани участъци, те се възстановяват в рамките на 24 часа. Можем да бъдем спокойни за преградното съоръжение по цялото протежение на българо-турската граница с едно малко изключение при река Тунджа – 50 метра, които се компенсират с патрули, добави служебният премиер.
Той каза, че досега "Гранична полиция" и Министерството на отбраната в сътрудничество с партньорите ни от Турция се справят много добре с миграционния натиск. Той е намалял със 71% спрямо 2023 г. в резултат на съвместните мерки, посочи служебният премиер.
"Имаше призиви на КСНС да се увеличат разходите за национална сигурност с четири десети от процента, само че бюджетът представлява 100 процента и едно увеличаване на един сектор, означава намаляване на някой друг", обясни премиерът. Той очаква като бъде представен проектът за държавен бюджет на политиците, както е договорено на заседанието на КСНС, те да определят кое да се приоритизира за сметка за друго.