М ашините за гласуване се застраховат срещу 15 вида риск. Това става ясно от обществена поръчка на Централната избирателна комисия (ЦИК). Сред тях са късо съединение, пожар, експлозия, буря и градушка, наводнения, свличане и срутване, зловредни действия от трети лица. Възможните щети, за които ще се внимава, са още повреди при транспорт, земетресение, кражба или измокряне от вода, пара, напитки или дезинфектант.
Стойност
Машините са 12 837, а стойността им е над 51,3 млн. лв. Договорът е за година, а крайната оферта е за близо 64 000 лева без ДДС. Устройствата най-вероятно ще се ползват и за местния вот наесен въпреки желанието на управляващите да направят поправки в Изборния кодекс и да ги сменят с оптични скенери за хартиените бюлетини. Засега промените не са на дневен ред и до тях може да се стигне наесен.
На едно от заседанията на ЦИК в края на юни шефката на Обществения съвет към комисията Цветелина Пенева представи анализа им за вота на 2 април с препоръки за местните избори.
Броене
От съвета отчитат хаотично броене на бюлетините, липса на отваряне на чувалите в РИК за повторно броене при много грешки в самите протоколи. Именно затова те препоръчват протоколите да се улеснят, да има по-чести обучения на секциите, да се направи регистър с по-опитни членове, да се намали броят на членовете в по-малките населени места. И накрая – ако се стигне до въвеждане на скенерите за хартиените бюлетини, това да става бавно, поетапно и след тестове. Членове на ЦИК подхвърлят идеята да не се допуска смяна на членове в секциите след назначаването им, а други – по-скоро да се удължи времето, в което партиите трябва да излъчат такива. За над 200 протокола е било нужно отваряне на чувалите за повторно броене, но това не е било направено от РИК.
Тихомира Михайлова