0

И зчезнала порода диви коне намери своя дом в Източните Родопи.

150 диви коне "Коник" вече свободно се разхождат и пасат из прекрасната ни планина!

Screenshot/Facebook/Rewilding Rhodopes

Тази рядка примитивна порода е създадена като възстановка на древния див кон тарпан, масово населявал голяма част от Европа, включително и България, но изчезнал напълно в края на 19-и век.

Screenshot/Facebook/Rewilding Rhodopes

 Породата, реинтродуцирана в България, произлиза от полски проект за възстановяване на подобни на тарпана коне. Известни са като "коник", което на полски означава "малък кон", "конче"  известен като евразийски див кон – изчезнал подвид на дивия кон.

В миналото е бил разпространен от южна Франция и Испания до Централна Русия.

Кон тарпан

Има множество пещерни рисунки на тарпани от Франция, Испания и Скандинавия, както и в южна Русия.

В България палеонтолозите също са намирали кости от тарпани, което е доказателство, че в миналото България е била обитавана от тях.

Screenshot/www.thoughtco.com

Тарпанът изчезва в края на 19 век, като се смята, че последната кобила умира в Украйна при опит да бъде хваната.

Последният тарпан в плен умира през 1909 година в руски зоопарк. 

Последният кон тарпан в руски зоопарк в началото на 20 век

 Последният кон тарпан в руски зоопарк в началото на 20 век
Уикипедия

Запазена е една-единствена снимка на последния тарпан, който в момента на фотографирането е бил на 18 години - тъмносив с бяло петно ​​на предния ляв пищял.

Гривата била много дълга, но опашката на животното била отрязана от пазачите на зоопарка.

Тарпанът е уловен през 1866 г. в Заградовската степ и живее до 1880 г. в Нововоронцовка, докато не го преместват в московския зоопарк на 29 май 1884 г.

Той е бил кастриран от 3-годишна възраст и вероятно не е чист екземпляр. Височината му при холката била 133 см.

Въпреки че европейският див кон се счита за изчезнал от началото на 20-и век, геномът му не е загубен и все още се пази у няколко типа древни, примитивни породи коне.

Научните изследвания върху генетиката на конете промениха досега битуващото мнение, че дивите коне са изчезнали безвъзвратно.

От 1930 година насам са правени няколко опита да се възстанови тарпанът – чрез селекция на домашни коне, които в миналото били кръстосвани с тарпани.

Тарпаните са здрави коне с много добре развито социално поведение. Живеят в социална група – табун – който успешно се брани от хищници като вълците, като предпазва както възрастните, така и младите екземпляри.

Тарпаните са спокойни, тихи и любопитни към хората.

кон тарпан

 кон тарпан
Screenshot/ezdapress.com

Цветът на козината на конете е сив до сиво-кафяв, което им позволява да се слеят с околния пейзаж. Гривата и опашката са тъмни, при някои екземпляри с по-светли кичури. Средната височина е 133–135 см, а средното тегло – 330–360 кг.

Тарпаните обитават доста разнообразни естествени местообитания, но имат предпочитания към обширни открити тревисти местности. Хранят се основно с трева, като успешно преработват храна с ниско хранително съдържание, която същевременно е богата на целулоза.

Също така имат способността за кратък период от време да натрупат мазнини, които използват в моменти на ограничени хранителни ресурси. При появата на снежна покривка зиме конете разравят снега с копита в търсене на храна. В този сезон разчитат и на натрупаните през лятото запаси.

От еволюционна гледна точка конете са по-стари от преживните животни и храносмилателната им система е по-неефективна в обработването на приетата храна.

Поради това те прекарват повече време в хранене – между 60–70% от  активния си период през деня.

Днес общият брой на тарпаните от този фенотип в света е около 4000, като половината от тях живеят в Холандия.

Конете в Родопите

Връщането на вида в Източните Родопи е една от дейностите за възстановяване на дивата природа по проекта „Новото тракийско злато“.

Конете не са агресивни към хората

 Конете не са агресивни към хората
Screenshot/Facebook/Rewilding Rhodopes

В резултат на това в момента в района има повече от 70 животни, като от Фондация „По-диви Родопи“ и Фондация „Приятели на родопските крави“ се работи за получаването на статус на диви животни за представителите на вида. 

Screenshot/Facebook/Rewilding Rhodopes

Ролята им в природата на Източните Родопи е същата като преди хиляди години – да пасат дивата растителност и да възстановяват естествените екосистеми.

Дивите тарпани са известни със своята устойчивост и приспособимост към суровите условия на полуотворените ландшафти. В Родопите те живеят в симбиоза с останалите животни в района. Нещо повече – докато пасат, те разкриват нови открити пространства, които стават дом за други видове – елени, зайци и редки птици.

Screenshot/Facebook/Rewilding Rhodopes

Все повече хора отиват в Източните Родопи, за да видят и заснемат тези интересни създания. Това не само популяризира района, но и помага на местните хора – туристите отсядат в къщи за гости, посещават ресторанти и подкрепят малките бизнеси .

Screenshot/Facebook/Rewilding Rhodopes

Конете Коник са символ на връзката между хората и дивата природа. Те показват как природата и местните общности могат да живеят в хармония и да се подкрепят взаимно.
Тези невероятни животни могат да бъдат видени в естествената им среда в района на Дивечовъден участък "Студен кладенец".

*Източник: Rewilding-rhodopes.com, Уикипедия