0

И змененията в наредба № 1 от 19 юли 2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози, които бяха обнародвани на 26 септември 2023 г., доведоха до дела в съда от недоволни шофьори, показа проверка на „Телеграф“. 

Първите дела вече са стигнали Върховния касационен съд и се очакват решения по тях. 

Кураж

Става дума за създадената нова алинея 7 в член 6 от наредбата, която гласи: „При връчване на талона за изследване лицето се предупреждава, че до вземане на биологични проби за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози не следва да употребява алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози".

Причината за въвеждането й бе, че досега много шофьори се измъкваха с твърдението, че след като са били спрени за проверка и докато са отивали да дадат кръвна проба, са пийнали една-две глътки за успокоение. Сега обаче пък шофьорите обжалват, че не са били предупредени от органите на Пътна полиция и не са знаели, че не трябва да употребяват за кураж. 

Екип

Според жалещите поради незнание и некомпетентност катаджиите често не спазват новия чл. 7, който гласи: „При връчване на талона за изследване лицето се предупреждава, че до вземане на биологични проби за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози не следва да употребява алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози".

Друг проблем, който бива атакуван в съда след измененията, е реакцията на наредбата, която задължава съпровождане от служители на МВР, е взимане на кръвна проба. Често обаче това се заобикаля особено в по-малките градове, обясниха адвокати.

Водачът се праща сам до съответния Център за спешна медицинска помощ (ЦСМП), а там на място изчаква полицейски екип, който обаче е различен от този, който веднъж го е спрял да проверка и е отчел наличие на концентрация с дрегер.