К азусът с „Българска православна старостилна църква“ влезе и в Народното събрание. Депутатите изслушаха служебния премиер Димитър Главчев и правосъдния министър Мария Павлова. От изказванията им стана ясно, че Агенцията по вписванията е отказала регистрация на „Българска православна старостилна църква“, а в петък изтича срокът за обжалване на отказа.
За да се избегнат подобни проблеми, народните представители приеха на първо четене и трите законопроекта, с които се правят изменения в Закона за вероизповеданията. Те предвиждат да не се допуска регистрация на църкви с наименования, близки или сходни с това на Българската православна църква. Промените трябва да бъдат приети и на второ четене.
Агенцията по вписванията отказа регистрация на „Българска православна старостилна църква“
Пред народните представители министър-председателят обясни, че засега няма заплаха за Българската патриаршия и това няма да се промени, ако Старостилната църква не бъде регистрирана. Димитър Главчев заяви, че „регистрирането на такава църква, която противоречи на Конституцията и на Закона за вероизповеданията”, е проблем. „Това е потенциална заплаха и най-добре да не се регистрира”, посочи още той.
„Как оценявате заплахата за единството на православната ни църква на база на изложените факти, че става дума за една маргинална общност, която просто търси някакво юридическо признание, която няма претенция за имотите на БПЦ”, каза депутатът от ПП-ДБ Атанас Славов.
Кръстьо Врачев от „Възраждане” запита от парламентарната трибуна дали през последните 30 години са извършвани проверки на финансирането за изграждане и функциониране на храмовете на старосилната църква и откъде идва то.
Главчев отговори, че не разполага с такава информация и ще трябва да се обърне към НАП и службите.
„Ако утре двама или трима митрополити решат да се отделят и да регистрират втора Българска православна църква, втора Патриаршия, втори Синод, ето ви готов регистриран прецедент”, каза Йордан Цонев от „ДПС-Ново начало”.
Припомняме, че от няколко седмици темата се обсъжда по всички етажи на властта, включително и на срещи на президента и премиера с патриарх Даниил. До казуса се стигна, след като стана ясно, че Върховният касационен съд е дал разрешение за регистрация на Българска старостилна църква, чието наименование обаче води до противоречия.