0

П етица от последните 3 гимназиални класа да освобождава учениците от държавни зрелостни изпити (ДЗИ). Това предлагат от синдикат "Образование" след проведено национално проучване по два приоритета в образователната система – дефицитите на учениците в първи клас и ефективността държавните зрелостни изпити, цитирано от NOVA

Инициативата е в контекста на очаквани реформи в системата на образованието. Проучването цели да изследва значимостта на езиковата интеграция, социалните умения, както и мотивацията на учениците в гимназиалния етап. 

Изследването е направено по методите на "национална анкета" и "ад хок". Участвали са повече от 4000 учители, родители и граждани, уточняват от синдикат "Образование". 

Над 88% от запитаните са отговорили утвърдително на въпроса дали да се въведе възможност за повтаряне на първи клас при наличие на дефицити в езиковите и социални умения на ученика. 

На въпроса: "Подкрепяте ли възможността за освобождаване от ДЗИ при среден успех "Много добър" (5.00) от последните три класа в гимназиалния етап?", 74,3% от участниците са отговорили утвърдително. Те посочват че така се мотивират учениците през последните три гимназиални класа и им се освобождава време, за да се подготвят за изпити във ВУЗ. 

Друга промяна, свързана с детските градини и училищата е, че забавачките в София няма да затварят за по един месец през лятото, съобщава Dariknews. 

С наближаването на летните месеци, Столична община напомня на районните кметове, че няма законово основание общинските детски градини да „затварят врати“ през периода от 1 юни до 14 септември. В писмо до районните кметове се посочва, че затварянето на детски заведения през лятото е практика, която не се основава на закон или наредба.

„Следва да се има предвид, че за детските градини нито в закона, нито в наредба са предвидени ваканции“, се казва в документа.

Според Закона за предучилищното и училищното образование и Наредба №5 от 2016 г., учебната година за предучилищното образование е с продължителност 12 месеца и включва учебно и неучебно време. Детските градини следва да функционират целогодишно.

От Общината посочват, че всяко лято постъпват жалби от родители, недоволни от местенето на децата им в така наречените „дежурни“ градини със сборни групи. Тази практика също няма нормативна основа.

„Оставянето на „дежурни“ детски градини, които работят със сборни групи от района, не е предвидено в нормативен акт“, се посочва в писмото.

Директорите на детските заведения се приканват да изготвят графици за отпуските на персонала, така че да се гарантира непрекъсваемост на дейността и в същото време да се удовлетворят желанията на служителите.

Като положителен пример се посочва район „Изгрев“, където от години детските градини не затварят. Очаква се и представяне на програма за летни стажове на студенти, които да подпомагат работата в общинските заведения през летните месеци.

„Столична община ще положи усилия да подпомогне дейността на детските градини през летния сезон“, уверяват от администрацията.

Допустимо е временно затваряне на детска градина само при наложителен основен ремонт, при който е необходимо децата да бъдат преместени. В такива случаи информацията трябва да бъде предоставена своевременно, за да не се злоупотребява с мотивите.

„Ще следим за спазването на гореспоменатото и ще разчитаме на съдействието от районната администрация за актуална информация за ремонтните дейности“, гласи финалът на писмото.

През последните години детските градини в София затваряха за по един месец през лятото. Една част от тях работеха през юли, а друга - през август, като отворените заведения имаха възможност да приемат в сборни групи деца и от затворените градини.

Това създаваше сериозни затруднения за много родители, които не разполагат с възможност за дълги отпуски или помощ от близки.