З латни накити, принадлежали на тракийски владетел, ще бъдат представени на изложбата „Българска археология 2024“. Тя ще събере най-важните и интереси находки, открити през отминалото лято по време на разкопки.
Красота
Впечатляващото тракийско съкровище бе открито край тополовградското село Капитан Петко войвода. „Смайваща красота се разкрива изпод ръцете на реставраторката гл. ас. д-р Петя Пенкова (НАИМ-БАН), която подготвя златните артефакти за предстоящата изложба в Националния археологически музей. Почистен е вече конският начелник от гроба на неизвестния тракийски владетел.
Още два предмета от този обект ще бъдат показани по време на изложбата – златна фибула и украсена с гранати и емайл апликация, заедно с елемента за прикрепване към ризницата или друга част от снаряжението на знатния воин“, пише Archaeologia Bulgarica.
Archaeologia Bulgarica
Мраморната глава на втората статуя, намерена в Големия канал на Хераклея Синтика от екипа на проф. Людмил Вагалински, също ще може да бъде видяна на изложбата. За осемнадесета поредна година Националният археологически институт с музей, с подкрепата на още 19 музея, организира временна изложба „Българска археология“ , която се открива на 15 февруари.
Експонати
Изложбата и каталогът към нея представят най-интересните и впечатляващи открития и проучвания от изминалия активен археологически сезон.
Включени са 32 обекта, илюстриращи развитието на културите в днешните български земи от неолита до Късното средновековие.
Сред експонатите са златни, сребърни и бронзови украшения, изящни керамични антропоморфни фигури и съдове, глава от мраморна статуя, мраморни оброчни плочки и бронзови фигурки, стъклени съдове, сечива и оръжия, монети и много други.
![Милена Димитрова](https://m.netinfo.bg/media/images/50408/50408843/50-50-milena-dimitrova.jpg)