С рокът на противоепидемичните мерки заради разпространението на коклюш в страната се удължава до края на годината. Това е посочено в заповед на служебния министър на здравеопазването д-р Галя Кондева.
Срокът на сега действащите временни противоепидемични мерки, въведени на 9 май тази година, е до днес.
В РАЗГАРА НА СЕЗОНА: Коклюш и чревни вируси върлуват по морето
Противоепидемичните мерки предвиждат регионалните здравни инспекции (РЗИ) да организират на регионално ниво извършването на имунизации срещу коклюш по желание на бременни жени, които имат документиран период на бременността им между 27 и 36 гестационна седмица, включително. Имунизацията на бременните срещу коклюш е еднократна, препоръчителна и безплатна и се извършва с комбинирана ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш (ацелуларна компонента) с намалено антигенно съдържание. Имунизациите на бременните жени се извършват в имунизационните кабинети на регионалните здравни инспекции и/или в създадени за целта имунизационни кабинети в определени от тях лечебни заведения.
РЗИ, на която е съобщен случай на коклюш, извършва епидемиологично проучване и предписва необходимите противоепидемични мерки по отношение на болния и контактните му лица.
САМО ТОВА ЛИПСВА: Коклюшът връща маските?!
При регистриране на случай на коклюш в организиран детски и ученически колектив се предвижда по-сериозни мерки по проветряване, влажно почистване и дезинфекция на повърхности и под; осигуряване на достатъчно количества течен сапун, подходящи биоциди за дезинфекция на ръце и салфетки за еднократна употреба за подсушаване на ръцете във всяко санитарно помещение, както и в тоалетните за всички деца и за персонала; ежедневна проверка на деца и ученици за наличие на клинични симптоми за заразна болест, включващи наличие на хрема, кашлица, обрив и други, като детето/ученикът с проявени симптоми не се допуска в или се отстранява от детския/ученическия колектив. Посещение е възможно след предоставяне на медицински документ от лекар, удостоверяващ, че детето, не е заразно болно.
МЕРКИ СРЕЩУ ЗАРАЗАТА: На тест след 5 дни пристъпна кашлица!
Всички общопрактикуващи лекари своевременно да имунизират своите пациенти срещу коклюш при достигане на съответната възраст и без необосновано отлагане, в съответствие с Имунизационния календар на Република България, се посочва още в заповедта.
През последната отчетна седмица – 21-28 юли 2024 г., в страната са регистрирани 88 случая на коклюш, показват данните на Националния център по заразни и паразитни болести. От тях 35 са случаите на коклюш, регистрирани в София, сочат данните на Столичната регионална здравна инспекция. От началото на годината в страната са регистрирани 2231 случая на болестта. За същия период през изминалата година са регистрирани осем случая, показват още данните от Центъра.
КРИЗАТА С КОКЛЮША: Лекари настояват неваксинираните деца да не ходят на училище! (ВИДЕО)
В началото на април 2024 г. в две столични болници починаха две бебета, които са били заразени с коклюш, като и двете деца не бяха навършили двумесечна възраст.