П оисканият от президента референдум за приемане на еврото от догодина предизвика нова порция критики от парламента към държавния глава и спорове в Народното събрание.

В очакване на решението на Конституционния съд в кулоарите на парламента Бойко Борисов защити действията на правителството, а опозицията зае различни страни в спора, предаде NOVA.

„Законът за въвеждане на еврото в България е обнародван с Указ от 19 август 2024 година и е подписан от държавния глава Румен Радев в съответствие с решение на Съвета на ЕС”, заяви лидерът на ГЕРБ .

„Сега има нова Комисия за защита на конкуренцията, която има огромни правомощия. Всички трябва да влязат в ролята, която имат по закон”, допълни той.

Опозицията обаче застана на различни позиции в конфликта. Някои се включиха в критиките срещу президента и предупрежденията му за ръст на цените в магазините.

„Това, които е ясно от опита на всички други държави, които са приемали еврото,  е че скок в цените няма. То е в порядъка на 0,2 – 0,3%”, заяви Асен Василев от „Продължаваме промяната”

„Президентът, ако беше толкова загрижен за цените, да не беше сключвал договор с „Боташ”, който задължава България с близо 6 милиарда лева минимум за следващите 13 години”, заяви Ивайло Мирчев от „Демократична България. Той допълни, „че е лицемерно хем да си задължил България с милиарди, хем да обясняваш, че много се грижиш за бедните”.

Председател на „ДПС-Ново начало” Делян Пеевски каза: „Виждате, че шарлатаните и най-вече баща им се опитват да будят народа. Той си направи един път проект на шарлатаните,  явно се опитва да си направи друг. Няма да се случи това нещо. Всичко трябва да бъде овладяно, трябва разширяване – спешно. Призовавам управляващата тройка да разшири правомощията на КЗК и КЗП, и да решат проблемите на хората.”

Друга част от опозицията обърна критиките към управляващите и Европейския съюз.

Костадин Костадинов, лидерът на „Възраждане”, заяви, че сме свидетели на конституционен преврат.

А лидерът на „Величие” Ивелин Михайлов посочи, че „ако ЕС се мъчи да си затвори за присъствието на мафията в България, това означава, че нещо не е добре за българите”.