0

Навръх 72-рия си рожден ден проф. Христо Пимпирев заедно с група наши полярници успяха да дебаркират на най-недостъпния остров Смит, част от Южношотландския архипелаг в Антарктида. ''Това беше най-големият подарък за рождения ми ден'', каза развълнуван пред „Телеграф“ полярник номер 1.

Досега само няколко души от три експедиции, две от които комерсиални, са стъпвали на този отдалечен и вечно замръзнал остров с цел изкачване на най-високия връх (2500 м), който е и най-високият на целия архипелаг. Професорът е бил изненадан с торта още в 2 часа българско време на 13 февруари на борда на военния научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“. Дебаркирането на острова е било изключително трудно заради над 2-метровите вълни, но за щастие, всичко е минало успешно.

Скали

От следващия сезон на острова ще стартира програма за геоложки проучвания, тъй като там са открити образци от редки минерали. Планира се да бъде установен малък полеви лагер, където за по месец да се редуват екипи от български геолози. Скалите там са уникални, срещат се единствено в района на Нова Зеландия. Нашите учени са взели три проби, всяка една от по 5-6 кг, за анализи от различни скални типове. Те са образувани на много голяма дълбочина – 50-60 километра под земната кора, сериозни публикации досега за геологията на този регион няма, разказа проф. Пимпирев.

По-късно вчера полярниците са се завърнали в базата на остров Ливигстън. Там в момента има 38 души българи. По предварителна програма трябваше да има церемония и импровизиран коктейл за официалното откриване на новата научна лаборатория. Чакаха се и гости от съседната испанска база „Хуан Карлос Първи“. Лентата прерязаха проф. Христо Пимпирев, ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев и флотилен адмирал проф. Боян Медникаров от ВВМУ във Варна. Сградата на лабораторията е вече завършена, има ток и вода, предстои през следващия сезон да бъде оборудвана с необходимата изследователска апаратура.

Обратно

''Работата на българската база продължава по различни научни проекти. Няма да празнуваме Трифон Зарезан или Св. Валентин, просто нямаме време за това'', отбеляза проф. Пимпирев. На 16 февруари корабът „Св. св. Кирил и Методий“ ще поеме обратно на север към България, защото се отваря прозорец с хубаво време в района на пролива на Дрейк, който се смята за един от най-бурните в света. Пътьом проф. Пимпирев и част от официалните гости и полярници ще спрат в аржентинското пристанище Комодоро Ривадавия, където ще имат срещи с българската общност, която живее там от много години.