К ак успешният бизнесмен и преподавател по икономика Кирил Петков, който за няколко години стана политически лидер на „Продължаваме промяната“ и министър-председател на България само за ден приключи политическата си кариера във вихъра на корупционен скандал. Имаше ли знаци много по-рано, че такъв ще е краят?

Първата червена лампичка светна през 2023 г, когато тогавашният депутат от „Продължаваме промяната“ Радостин Василев пусна скандален запис с участието на Кирил Петков. През янури 2024 г пък беше осветена негова среща с тогавашният собственик на „Булсатком“ Спас Русев.

Радостин Василев

 Радостин Василев
Бойко Кичуков

Ето и хронологията как се стигна дотук:

Кариера в бизнеса

Работи в "Маккейн Фудс", чийто фокус е върху иновациите с висока добавена стойност.

Създава "Провиотик" – българска компания с международни патенти.

През 2017 г. влиза в политиката с „Да, България!“, а четири години по-късно вече е служебен министър, съосновател на партия и министър-председател.

Политическа кариера

Избран е в Изпълнителния съвет на „Да, България!“ (2017 г)

Министър на икономиката в служебното правителство на Стефан Янев (май – септември 2021 г.)

Основава партията „Продължаваме промяната“ през септември 2021 г.

Става премиер на България през декември 2021 г.

Подаде оставка след успешен вот на недоверие (юни 2022 г.)

Политически образ

Кирил Петков се позиционира като политик от ново поколение.

Приоритети: Съдебна реформа, евроинтеграция, борба с корупцията, дигитализация.

Кирил Петков и Асен Василев

 Кирил Петков и Асен Василев
БГНЕС

Позитиви

- изгонването на 70 руски дипломати, идентифицирани като хора, свързани с чужди служби и работили срещу интересите на България, по времето, когато Петков е премиер

- България изпрати хуманитарна и военна помощ в Украйна през 2022 г., когато също е премиер. С това България се присъединява към групата на 25-те страни донори от ЕС и НАТО.

- намаляване на зависимостите от Русия в енергетиката

Скандали и критики

Конституционен казус с двойното гражданство (2021)

Конституционният съд обяви, че назначението на Петков за служебен министър е противоконституционно, тъй като е имал и канадско гражданство по това време.

Арестите на Борисов, Арнаудова и Горанов (март 2022)

Действията на Петков бяха определени от прокуратурата като накърняване на престижа на властта, защото арестите са проведени без съдебно разпореждане, а арестът на Борисов беше определен от съда за незаконен.

Арестът на Бойко Борисов през 2022 г. Другите задържани бяха бившият финансов министър Владислав Горанов и ПР-ът на лидера на ГЕРБ - Севделина Арнаудова.

 Арестът на Бойко Борисов през 2022 г. Другите задържани бяха бившият финансов министър Владислав Горанов и ПР-ът на лидера на ГЕРБ - Севделина Арнаудова.
БГНЕС

Среща със Спас Русев в столичен хотел (януари 2024)

Петков беше заснет с бизнесмена Русев – собственик на „Булсатком“ – в лобито на софийски хотел.

- Възникнаха съмнения за лобистки интереси, на фона на предстояща сделка с телекомуникационна инфраструктура.

- Петков отрече намеса в икономически въпроси и заяви, че срещата е била приятелска.

- Седмица по-късно Петков на извънреден брифинг Петков призова настоящият състав на независимия по закон регулатор – Комисята за защита на конкуренцията да не взема решение за придобиването на „Булсатком” от United Group.

- Темата предизвика и вълна от реакции около въпроса дали това е политически натиск над Комисията и има ли връзка между изказването на Петков и срещата му с бизнесмена.

- Комисията за защита на конкуренцията излезе с позиция след изявлението на Кирил Петков за работата ѝ. От регулатора изразиха сериозното си притеснение от думите на съпредседателя на „Продължаваме Промяната", които "представляват опит за сериозна намеса в дейността на комисията и в независимото упражняване на правомощията ѝ".

Скандал заради запис, разпространен от Радостин Василев (май 2023)

Радостин Василев обявява, че  е от заседание на Националния съвет на ПП. Чуват се гласове, за които се твърди, че са на Петков и Василев, които коментират:

- Съгласуване на шефове на службите с чужди посолства.

- Тайна договорка с ГЕРБ и бъдещ премиер Мария Габриел.

- Изказвания като „службите са наши“, „Направихме ала-бала с президента“ и „Борисов се изпира“.

"ПП не се интересуват от избирателите си, а от това да упражняват власт." – заявява Радостин Василев и напуска парламентарната група.

Съдебни дела и обвинения

Януари 2024: СГС осъжда Петков да плати 50 000 лв. на Слави Трифонов за обиди. Апелативният съд отменя решението година по-късно.

Януари 2025: Прокуратурата повдига обвинение за превишаване на правомощията при ареста на Борисов.

Март 2025: Обвинение за принуда над Александър Йоловски. Наложена е гаранция от 10 000 лв.

Оттегляне от политиката и оставка (юни 2025)

Оставка и последици

25 юни 2025 г. – Кирил Петков подава оставка като съпредседател на „Продължаваме Промяната“ и като народен представител в 51-ото Народно събрание. Асен Василев остава председател на формацията.

Повод за решението е публичен скандал, свързан с напускането на общински кметове и съветници от ПП, които отправят обвинения към ръководството за оказван натиск при възлагане на обществени поръчки на конкретни фирми.

Никола Барбутов

 Никола Барбутов
БГНЕС

В деня на оставката се появява анонимен аудиозапис, в който се твърди, че се чува разговор между заместник-кмета Никола Барбутов и кмета на район „Люлин“ Георги Тодоров, свързан с обсъждане на обществени поръчки.

Петков заявява, че е чул записа, не знае дали е автентичен, но приема политическата отговорност. Отрича да става дума за корупция и определя случая като „кадрова грешка“.