0

„Ние сме готови да поемем отговорността". Това заяви Кирил Петков пред NOVA след провала на първия опит за редовен кабинет. Сега е ред на ПП да получат втория мандат за съставяне на правителство.

„Днес входирахме всички законопроекти. Изпратихме писмо до всички политически партии. Утре на Председателски съвет им казваме: Имаме още шанс да продължим отговорно да се движим напред с този парламент, но не вярваме на думи, а на действия”, каза Петков.

Ако президентът даде вторият мандат следващата седмица, а парламентът няма време да приеме тези законопроекти, Петков каза, че „когато има воля, може да се намери време”.

„Ако утре политическите партии, които формират над 121 гласа, кажат, че са съгласни – веднага ще изпратим писмо до президента да ни даде време да ги гласуваме. Въпросът е дали има воля”, каза Петков.  

Той не потвърди името на Надежда Йорданова за кандидат за премиер.

 „Готови ли са депутатите в това НС да работят по истинските въпроси на българите. Ако са готови, експертите в двете групи – ПП и ДБ – ще бъдат намерени. Хем не се крием зад експерти, хем няма да е на всяка цена някой да бъде на дадена позиция”, каза Петков.

От БСП и Нинова, Петков поиска да подкрепят ветото на президента и отново да отворят дебата за Изборния кодекс.

„Ако са готови на тези стъпки, ние сме готови да говорим с тях”, каза Петков.

„Не знам откъде би дошъл този оптимизъм за третия мандат. Ние сме готови да поемем отговорността. Не искаме нищо от никой, освен интересите на българските граждани да се сложат на преден план и входираните от нас закони да бъдат приоритизирани”, каза Петков.

Той обясни и защо от ПП са отхвърлили проектокабинета „Габровски”.

„Най-големият ни проблем с това правителство е, че г-н Борисов се опитва да контролира процесите по леко задкулисен начин – слага едни хора отпред, крие се зад експертите, а реално истински неговият проблем е, че не смее да се оттегли от политиката. Има зависимости от преди и парламентарната група трябва да го пази. Това правителство стана заложник на неговата неготовност да се откаже от политиката”, каза Петков.

„Някои от министрите днес имат грехове в миналото и то с големи щети към България”, продължи той.

Петков отговори и на обвиненията на уволнения от него шеф на „Булгаргаз” Николай Павлов.

„Нас не ни е страх от нищо. Искаме прокуратурата да заработи на пълни обороти. Да ни разследва. Да започне да работи по всички проблеми – от правителството на Борисов едно време, до нас”, каза Петков.  

По-рано от партия "Продължаваме промяната" съобщиха, че са изпратили писмо да всички парламентарно представени партии, с което изразяват готовността си заедно с "Демократична България" да съставят кабинет с втория мандат, но с ясни приоритети и гаранции. 

По думите им България има нужда от отговорно и редовно правителство, което да преведе страната през предизвикателствата.

"Страната има нужда от правителство, което е готово да поеме политическата отговорност за своите действия, да застане с истинското си лице пред българските граждани и да работи решително за техните интереси и нужди", посочват от ПП. 

"С втория мандат “Продължаваме Промяната”, с подкрепата на “Демократична България”, сме готови да предложим правителство на малцинството с ясни приоритети и гаранции, които да покажат дали парламентарно представените партии са готови да работят и да решават проблемите на хората или преследват други цели", допълват още те и изброяват своите приоритети - намаляване на неравенството в България с продължаване на социалната политика към нуждаещите се; подпомагане на бизнеса чрез запазване на ниските данъци и чрез намаляване на административната тежест и корупционния риск; повишаване на доверието в демокрацията, в правовия ред и изборния процес; влизането ни в Шенген; отпадане на валутния риск като фактор при инвестиране в България.

Според партията на Кирил Петков и Асен Василев в този парламент доверието между политическите партии е рекордно ниско, а последните 2 месеца са показателни за липсата именно на това доверие, както и на стабилно парламентарно мнозинство с ясни принципи и приоритети.

"В тези условия и без да нарушаваме обещанието, което дадохме на избиратели си, да не влизаме в задкулисни уговорки, осъзнаваме, че правителство на малцинството трудно би могло да съществува и да работи успешно", допълват от ПП.  

"Единственият начин да се преодолее тази политическа безизходица е чрез конкретни действия в самия парламент пред очите на българските граждани. От председателя на парламента, от ПГ на ГЕРБ-СДС, г-н Рашидов, зависи цялата законодателна програма и приоритетите на работа на 48-ото Народно Събрание, но роля имат и председателите на постоянните парламентарни комисии и депутатите в зала. Ако политическите партии искат да докажат с дела наличието на политическа воля да работят за посочените национални задачи, нека председателите на комисии и депутатите в зала да работят за разглеждане на вече внесените истински важни законопроекти. Затова, ако сте готови да работим заедно по важните приоритети за България, първите реални стъпки за потвърждаване на тази воля и доказването ѝ на практика би било насрочването в комисии и гласуването в зала на: закона за КПКОНПИ, отхвърлянето на промените в Изборния кодекс, приемане на предложенията ни за промени в законите за службите и бюджет", посочват още от партията. 

И завършват поканата си към останалите парламентарно представени групи в НС с призив: "Каним Ви утре на председателски съвет да обсъдим графика за приоритетно разглеждане на гореописаните законопроекти и да застанете зад призива към президента да осигури достатъчно парламентарно време преди връчване на втория мандат, за да могат политическите групи в 48-я парламент да покажат чрез делата си в зала дали са готови да работят за редовно правителство, или искат да тласнат страната към нови избори."