0

Н а 18 юли към 14:30 ч. е подаден сигнал за забелязан горски пожар в района на Джуфар дере, Резерват „Стенето“, Национален парк „Централен Балкан“. Подалият сигнала животновъд, заедно с негов колега и парковият охранител, в чийто участък е пожара, са били на мястото – източно от връх Сиврия, местността Червените скали, в рамките на половин час.

Предприели са незабавни дейности по спиране разпространението на огъня с наличните средства. Служители от Парковата дирекция и пожарникари с необходимата техника са се отправили незабавно към засегнатото място, което е трудно достъпно. Към усилията им се присъединяват животновъди, служители на горски стопанства, доброволци. Към 19:00 ч. над 50 човека участват в гасенето, сред които 21 служители на „Централен Балкан“. В акцията е включен и специализиран хеликоптер.

Въпреки опитите за ограничаване на пожара по периферията, гората по протежението на реките Кастрак дере и Джуфар дере (основно западните склонове) бързо е обхваната от пламъци. Процесът е подпомогнат от бурния вятър в района. Засегнати са вековни букови и смесени гори от воден габър, бук, обикновен габър, зимен дъб.

Продължават усилията за гасене на пожара от страна на пожарникари, паркови служители, горски и доброволци. Теренът е много сложен, налага се водата за гасене на пожара да се пренася с коне и джипове. Днес в действията на място се включи и министърът на околната среда и водите Петър Димитров. „Вероятно пожарът е умишлен. Теренът е трудно достъпен, а ситуацията е допълнително усложнена от разхвърляни шипове по основния път към резервата. Колите на служителите от Национален парк „Централен Балкан“ са с нарязани гуми. Ползваме алтернативен достъп по много сложен терен“, заяви министър Димитров.

Овладяно е разпространението на огъня в западна и източна посока. Най-сериозно остава положението на южния фронт, който попада изцяло в горски масиви.

Към настоящия момент засегнатата площ е около 1000 дка предимно гори. Пожарът е приземен с висока интензивност и фронт от над 4 км. Височината на пламъците достига 4 м, поради дебелия слой суха горска постилка.