Ф алшиви сигнали за пожари, опити за убийства и припаднали близки валят на спешния телефон 112. С 10 бона глоба удариха 26 души, които не само са си позволили да подадат неверни сигнали, но и заради тях са повикани службите за спешно реагиране на място, които реално са отишли за зелен хайвер, научи вестник „Телеграф“. Хората задръстват линията и с въпроси за времето, тока, водата или трафика по пътя.

Задръстване

Обажданията за забавление, шега или несъществуващ инцидент заемат спешната линия и затрудняват достигането до 112 на граждани, реално нуждаещи се от помощ, и разходват значителен финансов и човешки ресурс на службите за спешно реагиране, коментират от националната система за спешни повиквания.

С 200 лева са глобени 64 българи, ползвали спешния телефон не по предназначение в периода октомври 2024 г. - май 2025 г. Единадесет души, подали злоумишлени сигнали, към които не са мобилизирани служби за спешно реагиране, са санкционирани с глоби от 2000 лева.

Сред наказаните има и деца. 17 ученици, които са се шегували или са подавали лъжливи сигнали на спешния телефон 112, са предадени на местните комисии за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните за образуване на възпитателни дела. С безвъзмезден труд от 40 часа в полза на обществото е наказан ученик от гр. Върбица, област Шумен, за подаден неверен и заблуждаващ сигнал. На 16-годишно момче от Игнатиево, община Аксаково, пък е наложена мярка „предупреждение“ за подаване на две фалшиви обаждания с необходимост от екип на Спешна медицинска помощ. На 13-годишно момиче от Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания "Надежда" в Ловеч е наложена възпитателна мярка „поставяне под надзор на обществен възпитател“ за срок от 3 месеца. Причината отново е подадено фалшиво обаждане с искане за медицински екип.

Закон

Санкциите за тези обаждания се налагат по Закона за националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112, където е разписано, че който ползва спешния номер не по предназначение, се наказва с глоба от 200 до 1000 лв., който предава неверни сигнали за помощ, се наказва с глоба от 2000 до 5000 лв. Когато са мобилизирани ресурси на службите за спешно реагиране, наказанието е глоба от 10 000 до 20 000 лв.

Данните показват, че фалшивите сигнали с искане за помощ през 2024 са нараснали с 20% спрямо 2023 г. Освен това гражданите често използват спешния телефон за информация и справка за тока, водата, времето или трафика на пътя. През отминалата година на телефон 112 са приети 3 427 333 повиквания, като 2 055 265 от тях са по предназначение (60% - 2024 г., 54% - 2023 г.), а останалите 1 372 068 са нерегламентирани и са с искане за справки или директно фалшиви сигнали.

Над 660 припаднаха през юни

Над 660 сигнала за припаднали хора са подадени през юни. 5246 са обажданията, свързани с неврологични състояния през настоящия месец. 92 от тях са за хора в безсъзнание и 570 за припаднали.

Дали прилошаванията и припадъците са вследствие на високите температури се установява на място от екипите на Спешна медицинска помощ, посетили пациентите, уточняват от спешния телефон 112.

Данните показват, че гражданите най-често звънят с необходимост от спешна медицинска помощ и полиция. В периода 1-20 юни в системата 112 са постъпили 34 028 сигнала, свързани с медицински инциденти, и 26 720 сигнала от компетентността на полицията.

Обаждат се заради шумни заведения

26 720 са регистрираните сигнали за престъпления против личността само за юни. Тук попадат всички хулигански прояви, заплахи, шум, нарушение на обществения ред, включително от музика от заведения и противообществени прояви, домашно насилие, телесни повреди, обявени за издирване лица, самоубийствата и убийствата, опитите за самоубийство и опитите за убийство, отвличания, трафик на хора, изнасилвания и блудства, разпространение на наркотични вещества.

1829 са получените сигнали за престъпления против собствеността, които включват проникване в жилище, измами, кражби от търговски обекти, кражби от и на автомобили, бракониерство и незаконна сеч.