Н ямаме време за губене. Шофьорите, причинили смърт на пътя, особено след употреба на наркотици и/или алкохол, трябва да получават бързи наказания. Това заяви и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов.
Той подчерта, че е силно ангажиран с каузата на родителите и близките на загинали на пътя. По думите му нищо не мотивира трите власти да работят по-добре и по-съвестно от техните сълзи и мъка.
Обвинител номер едно представи анализа на причините за забавяне на разследванията на пътнотранспортни произшествия с причинена смърт, изготвен по негово разпореждане от 5-те апелативни прокуратури в страната и Върховната касационна прокуратура.
Сарафов посочи, че е изненадващото нивото и дълбочината на проблема с липсата на вещи лица и навременното изготвяне на експертизи. По думите му бавните експертизи и липсата на вещи лица спъват делата.
Той е на мнение, че трябва да се сложи край на практиката експертизи да се бавят с месеци, дори и с години.
Сарафов заяви, че не само като главен прокурор, но и като баща, приема със свито сърце благодарността на родители, които виждат, че за два или за шест месеца прокуратурата може да приключи своята работа. "Това трябва да се превърне в практика, защото знаете, че бавното правосъдие се явява отказ от правосъдие", допълни Сарафов. Той отбеляза, че тук е мястото на държавата да осъществи реалната, истинската съдебна реформа, която гражданите очакват. По думите му всякакви други законодателни експерименти, прокарвани в последните години, изглеждат жалко на фона на човешката мъка.
Главният прокурор посочи, че неведнъж е поставял проблема с вещите лица на общественото внимание, включително и в концепцията си за работа на прокуратурата, която бе внесена през октомври 2024 г. във Висшия съдебен съвет, и изрази удовлетворението си, че сегашният министър на правосъдието е припознал този важен въпрос и работи за неговото решаване.
Правосъдният министър Георги Георгиев изтъкна, че МП вече е изготвило законопроектите за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт и Наказателно-процесуалния кодекс, с които "драстично се затяга контролът върху вещите лица" по автотехническите експертизи - ключови по делата за пътнотранспортни произшествия.
Той представи и други законодателни мерки като уточни, че се работи по изцяло нов закон за вещите лица.
Председателят на Комисията по конституционни и правни въпроси в 51-вото Народно събрание Анна Александрова заяви, че предстои разглеждане на пакет от законопроекти, включително внесените от Министерство на правосъдието, които се очаква да бъдат приети до края на юли т.г. "Обнадеждена съм от това, че институциите си говорят", добави Александрова.
На срещата присъства и Николай Попов, баща на загиналата при катастрофа на пътя между селата Телиш и Радомирци 12-годишна Сияна, който заяви, че е обнадежден от волята на институциите да работят заедно. Вижда се, че има воля за промяна, тя вече е започнала, каза Николай Попов.
Обвинител номер едно постави на обществено внимание и друг съществен проблем, породен от прибързани и приети на сляпо законодателни промени, насочени единствено към "деструкция и унищожаване на прокуратурата". С тях бе въведено ограничение от 6 месеца за командироването на прокурори и следователи, което не важи за съдиите.
Сарафов подчерта, че ръководителите на прокуратури от страната предупреждават за кадрови проблем, който в крайна сметка ще доведе до значително забавяне на различен вид дела, дори до отлагането им с години. Шестмесечният срок за командироване прави невъзможно качественото и ефективно приключването на тежки разследвания. Той подчерта, че не желае прокуратурата да носи отговорност за недомислиците в закона.
Главният прокурор предупреди, че към момента прокуратурата няма възможност да контролира контролните органи в държавата, тъй като тази функция й бе отнета с промени в закона и закриването на Върховната административна прокуратура. Сарафов посочи, че е необходима промяна в Закона за съдебната власт, с която по отношение на командироването статутът на прокурорите и следователите да се изравни с този на съдиите.