О т 31 март наличната в страната ваксина срещу менингококи от групи A, C, W-135 и Y ще може да се поставя в имунизационните кабинети на регионалните здравни инспекции, след закупуването ѝ от желаещите. Това съобщават от онлайн платформата „Плюс мен“, създадена от Министерството на здравеопазването с цел популяризиране на ваксините и ползите от тях.
Информация за регионалните здравни инспекции е публикувана на сайта на Министерството на здравеопазването.
Имунизацията срещу менингококови инфекции е препоръчителна в България от 20 години, припомнят от „Плюс мен“. Първоначално в Наредба 15 от 2005 г. е препоръчана имунизация срещу серогрупи А и С с полизахаридна ваксина за възрастни и деца над двегодишна възраст. Впоследствие, с разработването на конюгираните менингококови ваксини, препоръката е допълнена и за имунизация с конюгирана ваксина срещу серогрупи A, C, W-135 и Y, а от 2017 г. за деца над 12 месеца и срещу серогрупа В – за деца над двумесечна възраст.
През 2024 г. е актуализирана препоръката за конюгирана ваксина срещу серогрупи A, C, W-135 и Y, като тя е показана за лица на и над шестседмична възраст.
В страната има осем случая на менингококова инфекция от началото на годината, като два от тях завършиха със смърт. Сред починалите пациенти е и 11-месечно бебе, а 2-месечно дете и 13-годишно момче са в болница.
„Винаги при инфекциите малките деца до 7-годишна възраст са най-уязвими. При случаите на менингококова инфекция пациентите са отново малки деца. Недопустимо е в 21 век да умират деца от заболявания, които можем да профилактираме с ваксини, които са с доказан ефект. Лекарите не можем да ваксинираме децата, защото няма препоръчителна програма, която не да задължава родителите да ваксинират децата си, но при нужда, ваксина да бъде направена безплатно”, коментира общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова в „Интервюто в Новините на NOVA”.
По нейни думи съществуват две ваксини против менингокова инфекция, като едната е налична в България, а другата може да бъде закупена от Гърция.
„При транспортирането ваксините трябва да запазят своите качества, при специална температура. Не трябва родителите да изземват инициативата, а държавата и здравната система. Здравното и финансовото министерство трябва да намерят парите и да осигурят възможността да има препоръчителна ваксина за децата”, посочи още д-р Николова.
Лекарят обясни, че всяка инфекция започва с висока температура, болка в гърлото и ставите, а чрез бързите тестове може да се установи дали става дума за обикновена настинка или инфекция. „Не препоръчвам на никого да изземва функциите на лекаря си и да си самоназначава терапия”, добави д-р Николова.