О т 1 май няма да се приемат родилки в Акушеро-гинекологичното (АГ) отделение в пернишката Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ) „Рахила Ангелова“, ще се извършват само планови операции в делнични дни, съобщи началникът му д-р Ивайло Лазов.
Той допълни, че акушерките в отделението отдавна са пенсионирани, но продължават да работят, защото няма кой.
„Нещата са много сериозни. Повечето акушерки са около и над 70-годишна възраст. Три са напусналите. Сега остават три, заедно със старшата акушерка – общо четири, както и една, която работи до обяд. Едната е на 74 години, а другата на 76 години.
Трябва да работят 24 часа, след това да почиват два дни. Естествено, не могат да излязат отпуска. Напусналите акушерки обещаха, че наесен ще се върнат, за да можем отново да отворим родилното, ако доживеем дотогава“, коментира началникът на отделението. Той обясни, че те са мотивирали напускането си с невъзможността да използват невзетите си отпуски, за да могат да си отпочинат през предстоящия летен сезон.
Той допълни, че този проблем стои на преден план не отсега и не при този директор на здравното заведение, а от повече от 15 години. „Това е въпрос на национална политика. Проблемът с липсата на кадри не е само в нашата болница, той е навсякъде и ще се задълбочава“, каза още д-р Лазов.
Той е близо 20 години начело на АГ отделението и над 45 години лекар в пернишката болница. „Не вярвах, че може аз да съм човекът, който ще „хлопне вратата“, коментира докторът. Отделението е ремонтирано, много добри са условията, но няма кой да работи. От 1 май за извършването на плановите раждания ще бъдат ползвани операционните сестри от хирургично отделение.
Директорът на МБАЛ „Рахила Ангелова“ Емил Ненков коментира за БТА, че акушерките, които са от неонатологията, нямат желанието да влязат в графика за „Родилната зала“.
„Обърнали сме се към факултетите по „Обществено здраве“ към Медицински университет – София за изпращане на кадри, които са трети и четвърти курс със специалност „акушерка“, каза още Ненков.
Той добави, че ще е трудно да бъде организиран денонощен режим, за да може да бъде обезпечена 24-часова помощ по отношенията, които са със спешен характер. Близо 250 раждания се извършват годишно в пернишката болница.