0

Б акалиите се завръщат. Това е трендът в новите кооперации в столичните квартали. Във всеки вход партерният етаж се купува или наема за търговски обект, разказаха брокери от столична компания за имоти за „Телеграф“. Отварят се основно магазини за цигари и алкохол, за маслини и зехтин, мандри и малки пекарни за сандвичи и домашни кроасани.

Тенденция

Тенденцията е във всяка кооперация да има магазин, за да могат хората да пазаруват удобно, без да извървяват дълги разстояния пеш до някоя верига. Затова и партерните помещения се купуват с цел инвестиция и след това се дават под наем. Обикновено се превръщат в магазини за цигари и алкохол или стоки от първа необходимост, разказаха брокери. Специалистите допълниха, че има и бутикови търговци за наематели – биомагазини или представителства на мандри, както и брандове кафе. Има и интерес за наем за аптеки и дрогерии, уточниха имотни агенти. Според експертите предпочитани за наемане са именно обектите в новите кооперации, но се търсят и магазини в стари сгради в центъра заради добрата локация.

Цени

Цените започват от 1000 евро на квадрат за продажба и от около 6 евро на квадрат за наем в София. Сред най-скъпите обекти са тези в Студентски град и в центъра, където цените за аренда на квадрат надхвърлят 12-13 евро. Около 9-10 евро на квадрат са средните стойности за наем на квадрат в кварталите в близост до метрото. Най-скъпо се отдават под наем помещения в нови блокове край училища. Тогава цената удря 20 евро на квадрат. Търсени са и помещения до автобусни и трамвайни спирки, без значение дали около тях има метростанция или не, казаха още брокери.

Оферти

В момента под наем се дава помещение за 400 евро на месец от 25 квадрата на бул. „Евлоги Георгиев“ в центъра на столицата. Намира се в тухлена сграда от 1943 година. В новите кооперации в центъра квадратът се дава за 23 евро. За 2500 евро месечно може да се вземе магазин от 110 квадрата нова тухлена сграда с акт 16 в района на площад „Македония“ в столицата. В „Люлин“ има магазини, които се дават под наем за между 6 и 10 евро на квадрат, като колкото по-нова е сградата, толкова и цената е по-висока.

Промяна

Има и случаи, в които апартаменти на първия етаж от блокове стават магазин, разказаха юристи. В такъв случай трябва всички съседи да са съгласни и тогава да се пристъпи към смяна на предназначението на помещението от жилищно в търговски обект. Има някои изисквания, сред които да се спазят санитарно-хигиенните и противопожарните условия, да има самостоятелен вход, както и нотариално заверено съгласие от всички собственици. Според адвокатите най-много такива разрешения се искат за хранителни магазини, както и за обекти за продажба на тютюневи изделия и алкохол. Юристи уточниха, че при новите сгради магазините се предвиждат още в архитектурните и конструктивните планове. Още в тях са заложени и съответните изисквания за хигиена, технически характеристики и други, допълниха още експертите.

Апартаменти и офиси наедно

Апартаменти и офиси да бъдат в една и съща сграда. Това е една от най-модните концепции на инвеститорите, разказаха брокери пред „Телеграф“. В момента се изграждат или вече са готови чисто нови кооперации, съчетаващи и жилища, и офиси с магазини. Много от тези комплекси са в близост до квартали като „Младост“ и „Надежда“. Идеята е всички партерни помещения да бъдат офиси, а горните етажи – апартаменти. В момента се продават 4 магазина и 6 офиса в нова кооперация, като цената на един търговски обект е между 95 000 евро и 200 000 евро в зависимост от площта. За сравнение едностаен в същата кооперация от 68 квадрата може да се купи за 74 900 евро.

Салоните никнат като гъби

Салоните за красота никнат като гъби в кооперациите в столичните квартали, показа проучване на „Телеграф“. Веднага след магазините по честота на наемане са именно салоните за красота – козметични студиа, маникюристи, солариуми, разказаха агенти. Най-често те се позиционират в блокове в близост до по-централни улици, спирки на градския транспорт. Има и много салончета в крайните квартали, които работят с редовни клиенти. При тях и наемите са малко по-ниски, коментираха още експертите.