Т ри общини у нас имат официално назначени шерифи за змии. Те са лицензирани ловци на влечуги. Вестник „Телеграф“ се свърза с един от тях. Владимир Гочев е официално нает от община Харманли да хваща влечугите, които пълзят в нечий дом или обществена сграда. Той залавя животните и ги пуска на безопасно за тях място. Змиеловци са наели община Стара Загора и Бургас.
Търсене
В град Варна също търсят от две години, но кандидат няма. Не се е явил човек, който да притежава валиден сертификат според Закона за биологичното разнообразие. С този документ змиеловците удостоверяват, че могат да разпознават защитените видове. Преди години мъж от Лом, който живее от 30 години във Варна, заемаше позицията на щатен ловец на влечуги.
Когато липсва лицензиран змиеловец в дадена община, залавянето на влечугите се извършва от „Гражданска защита“, пожарни и други служби, но често има страх сред служителите, отбелязва Гочев. Като ловец на змии миналата година той се е отзовал на около 50 сигнала на територията на община Харманли и на около 5-6 от съседни общини, където работи на частно. Иначе консултирал десетки познати и непознати по телефона. Най-често сигналите за змии по дворовете са за смок голям стрелец и пъстър смок, а най-интересната акция е тази по залавянето на пясъчна боа.
Войната между таралежите и змиите е мит. Таралежите са месоядни животни, както и мършояди, ако намерят умряла змия или малко беззащитно змийче, ще ги изядат, но никога не биха гонили и нападнали жива и едра змия. Доказано и изпитано домашните котки са врагове на змиите.
За да нямате змии у дома, тревата трябва да е ниско окосена и да няма струпвания, където змиите да се чувстват комфортно. Струпванията от камъни, дърва, найлони и всякакъв тип строителни отпадъци привличат най-много змиите, защото за тях те са скривалища, където се чувстват защитени. Плъховете ги привличат с пълна сила. Именно и затова змиите са толкова полезни, защото една змия може да влезе в гнездо на мишки и да ги унищожи, докато са още малки.
Прогонване
„Няма ефективни устройства за прогонване на змии. Правени са куп опити със змии и с устройства или препарати, като те не помагат, или го правят за кратко. Змиите свикват с тях и спира да им прави впечатление. Просто те са много потайни същества и веднъж появили се в двора може повече никога да не се мернат или да не ги видиш, но хората след първата среща вече са накупили устройства и вярват, че това ги е прогонило“, коментира Гочев.
В градските паркове основно се срещат водни змии - обикновена водна и сива водна, както и няколко вида смоци - смок мишкар, голям стрелец, пъстър смок, но и пепелянка, която е отровна, която макар и рядко също може да се види.
Ако видите влечуго, заобиколете го
Ако човек види змия пред себе си, трябва да я заобиколи. Ако змията не реагира, създайте вибрация с крак или друг предмет и тя ще избяга. „Змиите винаги гледат да избягат преди всички останали действия. Само големият стрелец има навика да върви като „кон с капаци“ в посока скривалището си и ако му се случите на пътя, буквално ще мине между краката ви. В такъв случай е достатъчно да направите крачка встрани и той изобщо няма да ви погледне“, обяснява змиеловецът от Харманли.
В Русе водните най-често влизат в градската среда
ЖАНЕТА ЙОРДАНОВА
Сигнали за забелязани змии в градската среда на Русе има всяка година. Поради близостта на централната част с река Дунав е имало няколко случая граждани да се обаждат за забелязано влечуго на площад „Свобода“. Това са водни змии, които не са отровни и са безобидни, затова хората не трябва да се притесняват, обясняват специалистите. Те съветват гражданите да не убиват влечугото, когато го видят в града, защото то е полезно и унищожава гризачи, а да се обадят на телефон 112. Оттам служителят ще пренасочи сигнала, за да бъде изпратен човек да улови змията и да я пусне в природата.
В градската среда на Русе могат да се срещнат още два вида змии – смок мишкар и смок стрелец, които също не са отровни. Пепелянки не са забелязвани, но ги има във вилните зони.
* Автор: Милена Димитрова, Любомир Славов
