0

Т рийсет и пет години след изчезването на скулптурната композиция „Хоро“ на Любомир Далчев от шадравана зад някогашното кино „Здравец“, в Русе се питат къде може да се намира тя.

Бронзовите деца, хванати за ръце в кръг

 Бронзовите деца, хванати за ръце в кръг
Архив

По повод на съобщението, че художествената галерия и градската управа търсят творбата или нейно копие, се разрази спор в социалните мрежи дали изобщо има смисъл да се издирва, защото най-вероятно е нарязана и претопена. Други пък смятат, че трябва щателно да се огледат дворовете на крайградските вили.

Носталгия

Повечето с носталгия си спомнят за бронзовите, хванати за ръце дечица, сложени на малък кръгъл постамент сред водното огледало на шадраванчето. А когато през лятото на 2023 година общината започна възстановяването му, жителите на „Стария Здравец“, както обикновено русенци наричат квартал „Здравец“, искрено се зарадваха на хубавата новина.

„Всеки ден по няколко пъти минавах покрай него (шадравана – б.а.), защото там живеех, но после го спряха, стоя занемарен, а след това го запълниха с пръст, тъй като някой паднал вътре“, спомня си русенката Таня Тодорова.

Всъщност този внезапен интерес към изчезналата скулптурна група на големия Любомир Далчев е, защото шадраванът вече е готов, а малкият кръгъл постамент стои празен. По-възрастните жители на „Здравец“ си спомнят, че малко след промените през 1989 година бронзовите деца изчезнали, а шадраванът бил запълнен с пръст и затревен.

Шадраванът е почти готов

 Шадраванът е почти готов
Жанета Йорданова

Ремонт

През август 2023 г. пръстта бе изгребана, направена бе изцяло нова водна инсталация и облицовка. Предвидено е да се сложи и художествено осветление, а напролет новата стара придобивка е възможно вече да радва жителите на квартал „Здравец“.

Ако не се открие „Хоро“-то на Далчев, намеренията са фигурите да се възстановят по снимки чрез възможностите за 3D моделирането. Нищо чудно обаче творбата да е запазена някъде и да се намери, както преди време орловите глави за Дунав мост на скулптора Михайло Парашчук бяха открити да красят селската чешма в русенското село Кошарна.