Л едена риба доплува от Антарктида до Пловдив благодарение на научноизследователския ни кораб „Св. св. Кирил и Методий“ . Тя стана част от уникалния аквариум, който се намира в Регионалния природонаучен музей в Пловдив.

Атракция

„Рибата е много атрактивна и е характерна с това, че няма хемоглобин в кръвта, който да пренася кислород. Кръвта й е нещо като антифриз, който не замръзва и точно поради тази причина тя може да живее на доста ниски температури“, обясни пред „Телеграф“ главен асистент д-р Огнян Тодоров, който е директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. 

Ледената риба действително е уникален екземпляр. Тя е вид, който изключително трудно се гледа в затворени условия поради това, че при най-малкото повишаване на температурата над 0 градуса би загинал. Toчно поради тази причина беше изключително голямо предизвикателство за екипа, който докара животните, защото през цялото време трябваше да се поддържа температура около нулата или малко под нулата. За тази цел на кораба беше създадена лаборатория. Получихме изключителна подкрепа от проф. Христо Пимпирев и от целият екип на експедицията“, каза още шефът на музея. 

Единствен

В Пловдив пристигнаха и две риби от вида нототения, морски звезди, както и дребни безгръбначни. Аквариумът в града под тепетата е уникален, защото е единственият в света леден експозиционен аквариум, който представя видове от Aнтарктида. Такива има в Чили и в Англия, но те са за чисто научни цели. „Идеята е нашият аквариум да бъде не само за изследвания, но и посетителите да могат да виждат какво се случва зад стъклото.

Целта е чрез разработване на различни проекти аквариумът да се превърне в научноизследователски център, където да се следи поведението на тези видове.

В момента пет екземпляра плуват в него. Тези, които сега пристигнаха, са доста едри. Предишните години също правихме отпити да вкараме такива риби, но бяха неуспешни. Отстранихме всички грешки, които сме допускали във времето и сега имаме напълно успешна мисия, каза още шефът на музея.