Д жобна плоска стъкленица за отрова, шишенце за суха лимонада от Париж и ваза, направена по технологията на френския дизайнер Емил Гале, са част от любопитните експонати в последната изложба на Русенския исторически музей. Експозицията от 365 стъклени предмета бе открита вчера (31 май) в Музея на градския бит, известен още като Къщата на Калиопа.
Вази
По-голямата част от представените експонати са дарени от потомци на богати русенски фамилии. След Освобождението тези заможни семейства са купували от западните страни стъклени предмети не само заради тяхната функционалност, а и да послужат като украса на дома. Изключително търсени са били вазите „Гале“, създадени по трудна технология в стъкларството, и не всеки можел да си ги купи. „В аукционите някои от тези вази се продават за стотици хиляди долари и евро. Нашата е значително по-евтина, но е ценен експонат в изложбата ни“, поясни музейният специалист Искра Тодорова.
Различни стъкленици, използвани в миналото, втората отляво надясно е за отрова.
Аптеки
Експозицията дава поглед върху приложенията на стъклото в различни сфери на човешкия живот през епохата на модернизма – края на XIX - началото на XX век. Сервизът от боровинково стъкло, фруктиерите вази, чашите от оловен кристал са били символ на лукс и престиж в русенските домове след Освобождението. В специална витрина са подредени използвани в миналото в медицината стъклени предмети, дарени от УМБАЛ „Канев“. Показани са и различни стъкленици от старите русенски аптеки.
Изложбата „Стъклото – истории и колекции“ ще остане в Къщата на Калиопа до май следващата година.
Изложбата е подредена в Къщата на Калиопа.
Искра Тодорова показва вазата Гале.