М алък модулен реактор ще спаси парното в София. Новата ядрена технология ще бъде изградена на площадка в „Топлофикация София“ и ще регулира товара на електроенергийната система в столицата. През деня, когато фотоволтаиците работят, те ще произвеждат ток, който ще отива за производство на водород и топлинна енергия. Когато слънцето се скрие, ядреният реактор ще поеме регулирането. Това съобщи председателят на Българския енергиен и минен форум Иван Хиновски за „Телеграф“ преди откриването на Четвъртата международна ядрена конференция.
Бум
Конференцията има за цел да предизвика интерес на бизнеса и инвеститорите към малките модулни реактори. В целия свят се работи и се развиват тези технологии - в Чехия, Полша, Естония, Румъния, като генератори и регулатори в химическата промишленост и в топлофикациите, на които в България много държим, обясни Хиновски. В Канада в момента се строят 4 малки модулни реактора като разширение на АЕЦ „Дарлингтън“. Преди дни тази атомна централа е получила лиценз за технологията на „Хитачи“. Чехия прави три атомни централи с малки модулни реактори за топлофикации.
На ядрената конференция ще бъдат предложени модификации на топлоцентрали с малък модулен реактор. При тях се запазва цялата инфраструктура, електрическата им част и т.н. и те ще продължат да работят като регулиращи мощности.
Най-големият проблем на електроснабдителната система е регулирането на товара. Тези реактори ще участват в компенсирането на недопроизводството и свръхпроизводството на електроенергия. Регулацията в момента се прави с ПАВЕЦ, с акумулатори и с малки модулни реактори.
В България има химически заводи, които в момента са във фаза на предпроектно проучване и могат да използват технологията, съобщи Хиновски.
В плана „Енергетика и климат“ е включено проучване за използване на малки модулни реактори. В Китай от една година има работещ малък модулен реактор.
Потенциал
Светът е началото на ренесанс на ядрената енергетика. Малките модулни реактори са следващата стъпка в развитието на енергетиката. Министерството на енергетиката насърчава инвестициите и проучванията за включването им, каза заместник енергийният министър Георги Самантов.
Използването на технологията за комбинирано производство на електрическа и топлинната енергия е особено полезно за българската страна, отбеляза проф. Ангел Терзиев от Софийския университет. Имаме потвърждение от 20 държави и от конференцията в Дубай за значението, което може да има тази нова технология, съобщи Цветелина Пенкова, която е член на Европейския парламент и зам.-председател на Групата за енергийните политики.
