0

Х итовата лента от миналото „Капитан Петко войвода“ ще бъде възродена с уникална експозиция в Музея на Възраждането във Варна. Автентични носии от филма „Капитан Петко войвода“ ще бъдат показани по време на изложбата. „От Киноцентъра до музейната витрина“ ще събере на едно място атрактивни елементи и ще ни върне във времето на снимките. 

Пафти

Експозицията включва 15 автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово, които имат изключително интересна история. Облеклата са част от уникална колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа, който подготвя и реализира телевизионния сериал „Капитан Петко войвода“. Използваните за целите на хитовата лента над 300 елемента от носии и аксесоари са изработени най-вероятно през XIX век и са събрани от селища в Елховско, Ивайловградско, Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач и Доган Хисар – местата, където е живял и развивал революционна дейност капитан Петко войвода. Филмът „Капитан Петко войвода“ е заснет от големия български кинооператор Димо Коларов, който е родом от Попово, и след края на снимките дава идеята носиите да бъдат дарени на Дружеството на тракийските българи в село Светлен, Поповско. Впоследствие са предадени на Историческия музей в Попово, където има условия за поддържането и запазването им. Историята на колекцията и пътуващата изложба ще представи във Варна лично директорът на Историческия музей в Попово - Владимир Иванов.

Варна сведе глава пред Капитан Петко войвода

Варна почете паметта на Капитан Петко войвода на 125-ата годишнина от кончината му. Паметта на великия българин беше почетена в морската столица с общоградско поклонение и заупокойна молитва отслужена от свещеници на Варненска и Великопреславска света митрополия. Събитието се състоя на Централните градски гробища, където се намират тленните останки на войводата.  На церемонията присъстваха заместник-кметът Илия Коев, заместник-областният управител  Айрие Ибрямова, контраадмирал Кирил Михайлов – командир на ВМС, районни кметове, свещеници от Варненската и Великопреславска света митрополия, общински съветници, представители на организации, сдружения, политически партии, граждани и деца от едноименното училище ОУ „Капитан Петко войвода“ в кв. Галата. Последва полагане на венци и цветя с военен ритуал. Организатор на събитието е Тракийско дружество – Варна, съвместно с Военноморските сили на България, Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, Съюза на ветераните от войните и Музея на Възраждането - гр. Варна.  През 1880 година войводата се заселва във Варна и живее тук до смъртта си през 1900 година. От 1990 г. насам кончината му се отбелязва официално на мястото където е погребан.

Варна се поклони пред Капитан Петко войвода
Капитан Петко Войвода Капитан Петко Войвода Капитан Петко Войвода
6

Автори: Василена Маринова, Любомир Славов