К рай на гледането парцел по парцел. Строителят ще трябва да се съобразява с жилищния комплекс, който може да се окаже изчерпан и да не може да се издига нова сграда. Това каза пред „Телеграф“ общинският съветник от „Спаси София“ и зам.-председател на Комисията по устройство на територията в СОС арх. Росица Николова. По думите й така вече живеещи няма да се събуждат изненадани от поредния строеж, който започва в междублоковото им пространство.
Това е едно от предложенията, събрани на 15 страници, които ще бъдат изпратени до лидерите на парламентарно представените партии, които да подкрепят измененията, залегнали в ЗУТ, ЗУЗСО, Закона за публичните финанси и Закона за местните данъци и такси. „Друга важна тема е за историческия център на София, свързана с паметниците на културата. Как създаваме нови сгради до стари и предлагаме стилово единство между старо и ново“, каза още тя и уточни, че има въведен стандарт, но той е само за няколко улици в града, а те искат да важи за историческия център на града.
Практика
От „Спаси София“ мотивираха необходимостта от изменения в няколко закона заради искането си да се създаде фонд „Благоустройство“, чиито приходи ще се разходват за отчуждаване на частни терени, изграждане на улици, социална и образователна инфраструктура. „Парите ще идват от платените такси за разрешение за строеж. По наше предложение те вече бяха двойно увеличени“, каза тя и подчерта, че фондът ще бъде под ръководството на кмета на София.
Арх. Николова уточни, че там ще постъпват сумите, които остават след приспадане на административните такси и разходи, направени за обработка на документите. „Само за 2023 г. са събрани 30 млн. лв. Те директно могат да отидат във фонда. За тази година гласувахме 10 млн. лв. за отчуждаване. Ако сумата не е 10 млн. лв., а 40 млн. лв., ще има съвсем различен ефект“, обясни тя. По думите й сега всичко отива в общия бюджет на общината и разпределянето става доста трудно. От казаното от нея й стана ясно, че от подобен фонд ще може да се възползва всяка община, която има нужда от такъв механизъм.
С направените предложения се затваря и вратичката с т.нар. смесени сгради – те вече ще са ясно формулирани и отстоянията ще са регламентирани, както при жилищните сгради. Повече контрол ще се упражнява и по отношение на изпълнението на озеленяването по одобрения проект.
