И зкуственият интелект проговори на български език. BgGPT e създаден от Института INSAIT и е базиран на последно поколение езикови модели. България става първата страна в Европа, която стартира свой собствен чат, а технологията зад модела е със свободен достъп. В „Историите на Мария Йотова” разказваме как се ражда идеята за BgGPT.
„Най-често питам българския изкуствен интелект за преводи или корекция на текст. Не го питам как се прави бомба, но ще се надявам да не отговори”, казва докторантът в Института INSAIT Антон Александров.
Той споделя, че ако попиташ BgGPT с какво е полезен, ще отговори, че е изкуствен интелект, специално адаптиран за български език, с достъп до актуална информация, подобряване на комуникацията и иновацията.
„Изключително критичен съм към всичко, което правя. Когато чуя, че и на някой друг му е полезен, изпитвам положитлени емоции”, посочва още Александров.
Изследователят в INSAIT Димитър Димитров се радва, че в института са създали нещо, което е полезно на хората. „Но се стремим да открием кое да е следващото нещо, което да направи BgGPT по-добър”, добавя той.
„INSAIT ми дава възможност да правя изследователска дейност на световно ниво и то в България. Има много млади и талантливи хора, които заминават извън България и често нямат възможност да се върнат, за да доразвият възможностите си. Поне досега”, казва Димитров.
Александров казва, че още когато учи в Швейцария, мечтае да се завърне в България, а щом разбира за съществуването на INSAIT, вижда възможност да направи своята докторантура на родна земя.
„INSAIT започна работа по българския изкуствен интелект преди 2 години. В момента има огромна борба между затворения и отворения изкуствен интелект. При затворения - хората работят с чата, без да имат достъп до технологията зад него. BgGPT е отворен. България в момента е лидер в Европа като технологичен лидер. Български таланти остават в INSAIT, връщат се от чужбина. Това е социалния ефект”, разказва създателят на Института INSAIT проф. Мартин Вечев.
По негови думи едни от най-добрите хора в света, работят в INSAIT. „Преди 20 години, когато подавах документи за докторантурата си, написах, че мечтая да направя нещо като „Кеймбридж” в България”, добавя проф. Вечев.
„Обичам България и искам да пренеса знанията на талантите ни обратно в страната. Най-важната мисия на INSAIT е хората да вярват, че това може да се случи в България”, допълва още той.
Още гледайте във видеото.
*Източник: NOVA