З амъкът Гламис датира от 1362 г. и е семеен дом на графовете Стратмор и Кингхорн. Кралица Елизабет прекарва ранното си детство там.
Говори се, че този замък е от най-обитаваните от духове места в Шотландия. Дори се смята, че имотът е вдъхновил „Макбет“ на Шекспир. Страната е известна със своите замъци, обитавани от привидения. Но нито един от тях не се слави с толкова голям брой загадъчни явления като замъка Гламис.
Първият известен случай станал в замъка в началото на 15 век. Граф Кроудорд често гостувал в Гламис. Страстта му били картите. В една дъждовна събота вечер той играел в замъка заедно с трима свои приятели. Часовникът ударил полунощ и настъпила неделя – денят на Господ. Благочестивите господа не искали да играят в светия ден. Това вбесило Кроуфорд. Почервенял от яд и закрещял, че в такъв случай ще играе със самия дявол! В този момент влязъл непознат, който предложил на графа на играе с него, писа woman.bg.
Графът изгонил всички, затворил вратата и започнали играта. Приятелите му били в съседната стая и чували ругатните и шляпането на картите по масата. Заповядали на един слуга да надникне през ключалката. Тогава очите му били опарени от огън, отскочил от вратата, крещейки от болка.
В този миг граф Кроуфорд отворил вратата и започнал да крещи да не му пречат, иначе нарушителят ще отговаря с живота си. След това се върнал в стаята, но партньорът му бил изчезнал загадъчно. И очевидно взел печалбата – разписка, в която Кроуфорд залагал душата си.
След години, през 1423 година, графът починал и в замъка започнали да се чуват странни звуци, напомнящи шляпането на картите по масата, съпроводени с проклятия. Твърди се, че се чуват и до днес.
Въпреки всичко, местните жители казват, че независимо от мрачните легенди Гламис е много живописен, а природата около него действа успокояващо на посетителите.
Друга смразяваща легенда разказва за духа на лейди Джанет Дъглас или по-известна като "Сивата дама". Тя била изгорена на кладата през 1537 г. по обвинение във вещерство. Тя била съпруга на Джон Лайън, лорд на Гламис. След смъртта му тя остава вдовица с малко дете. През 1537 г. крал Джеймс V на Шотландия, който мразел рода Дъглас, я обвинява в магьосничество и в заговор за убийството на краля чрез отрова. Лейди Джанет била хвърлена в тъмница, където е подложена на жестоки мъчения, въпреки липсата на доказателства. Слугите ѝ също са изтезавани, за да дадат фалшиви признания. В крайна сметка тя е призната за виновна и е осъдена на смърт. На 17 юли 1537 г. тя е изгорена жива на клада на хълма Касъл Хил в Единбург, пред очите на невръстния си син.
След смъртта ѝ местните жители разказвали, че духът ѝ не намира покой. Говори се, че Сивата дама се появява в параклиса на замъка – мрачна женска фигура в сиви одежди, често коленичила в молитва. Интересно е, че параклисът и до днес има запазено „празно място“ на една от пейките, което се смята, че е за нея. Мнозина посетители и служители твърдят, че са виждали сянка на жена в сиво или са усещали внезапен хлад и чувство на тревога, когато минават покрай параклиса или някои от коридорите.
Друга пък разказва за тайна стая, наричана още „Тайната на Гламис“, скрита някъде в замъка. Там се предполага, че е била заключена някаква зловеща тайна, известна само на главата на семейството и неговия наследник. Местните вярват, че скритото в нея е твърде ужасяващо, за да бъде разкрито на света. Едни предполагат, че вътре е скрито чудовище. Според една версия, през XIX век се ражда дете от рода Боуз-Лайън, което било толкова обезобразено и уродливо, че било заключено в тайната стая до края на живота си. Това дете било законният наследник, но поради състоянието си е било „изтрито“ от семейната история. Други твърдят, че стаята е използвана за тайни ритуали или е мястото, където е извършено масово убийство в миналото, а трети, че стаята е свързана с политически тайни, където са прибрани документи или артефакти, свързани с миналото на Шотландия.
През годините са се опитвали да я открият, но безуспешно. През XIX век, по време на ремонтни дейности, работници твърдят, че са чували странни шумове зад някои от стените. Дори днес собствениците на замъка не разкриват дали тази стая съществува. Историята остава една от най-пленителните загадки на Шотландия.